Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki jest jedną z najpopularniejszych ras psów w Ameryce – nie bez powodu. Są inteligentnymi i zdolnymi psami pracującymi. Ich oddanie i odwaga nie mają sobie równych. I są niesamowicie wszechstronne.

Rasa nosi również nazwę owczarek alzacki. Pomimo ich statusu rasowego, możesz znaleźć owczarki niemieckie w schroniskach i zabrać je do domu. Pamiętaj więc o adopcji! Nie kupuj, jeśli możesz adoptować psa!

Owczarki niemieckie wyróżniają się we wszystkim, do czego są wyszkolone: praca przewodnika i pomoc dla niepełnosprawnych, służba policyjna i wojskowa, pasterstwo, poszukiwanie i ratownictwo, wykrywanie narkotyków, posłuszeństwo w zawodach i – co nie mniej ważne – jako wierny towarzysz.

Więcej na temat rasy

Owczarek niemiecki, znany również jako alzacki w Wielkiej Brytanii i niektórych częściach Europy, jest jedną z 10 najpopularniejszych ras psów w USA i prawdopodobnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras na świecie.

Część swojej sławy zawdzięczają małemu szczeniakowi, który został zabrany z podziurawionej kulami i bombami hodowli we Francji podczas I wojny światowej przez kaprala Lee Duncana. Pod koniec wojny Duncan przywiózł szczeniaka do rodzinnego Los Angeles, wyszkolił go i zmienił w jednego z najsłynniejszych psów show-biznesu – Rin Tin Tin. Rin Tin Tin pojawił się w dziesiątkach filmów i, u szczytu swojej sławy, otrzymywał 10 000 listów od fanów tygodniowo.

Owczarki niemieckie wykonywały od tego czasu wiele innych zadań niż bycie gwiazdą filmową – prowadzenie niewidomych, ściganie przestępców, wywąchanie nielegalnych substancji, służba w wojsku, odwiedzanie chorych i hodowanie bydła to tylko niektóre z prac wykonywanych przez tę wszechstronną rasę.

Pies przyjął na siebie nawet rolę bohatera narodowego. Owczarki niemieckie to psy poszukiwawcze i ratownicze chodzące po ruinach World Trade Center po atakach terrorystycznych z 11 września, szukające ocalałych i pocieszające ratowników oraz  rodziny.

Owczarek niemiecki może ucieleśniać niektóre z najlepszych cech psów, ale nie jest rasą dla wszystkich. Pierwotnie hodowany w stadach przez cały dzień, jest to pies o wysokiej energii, który potrzebuje dużo aktywności i ćwiczeń. Bez tego może wyrażać znudzenie i frustrację w sposób, którego nie lubisz, na przykład szczekanie i gryzienie przedmiotów.

Rasa ma również powściągliwy, a czasem podejrzany charakter — świetnie nadaje się na psa stróżującego, ale nie jest rodzajem psa rodzinnego, który sprawi, że goście poczują się mile widziani. Jeśli jednak wystawisz owczarka niemieckiego na wiele różnych sytuacji i ludzi zaczynając już w wieku szczenięcym, może nauczyć się przyjmować nowych ludzi i okoliczności ze spokojem.

Jeśli adoptujesz szczeniaka, otrzymasz nieco inny rodzaj owczarka niemieckiego, w zależności od tego, czy pochodzi on od hodowców amerykańskich czy niemieckich. Ogólnie rzecz biorąc, amerykańscy hodowcy często dążą do stworzenia mistrzów wystaw psów i hodują psy bardziej dla charakterystycznego wyglądu owczarka niemieckiego niż dla jego charakterystycznych talentów.

Fani twierdzą, że owczarki niemieckie wyhodowane w Ameryce są spokojniejsze niż ich niemieccy odpowiednicy, ale krytycy twierdzą, że te psy straciły część swoich talentów do pracy w tradycyjnych pracach owczarków niemieckich i są bardziej podatne na problemy z zachowaniem, takie jak lęk separacyjny.

Z drugiej strony hodowcy niemieccy prowadzą hodowlę pod kątem zdolności do pracy, a także w celu dopasowania do tradycyjnego wyglądu rasy. Zanim owczarek niemiecki zostanie w Niemczech rozmnożony, muszą przejść liczne testy, aby udowodnić, że dorównują fizycznym i psychicznym wzorcom, z których znana jest rasa. Owczarki niemieckie z Niemiec mają zwykle bardziej energiczną i zmotywowaną osobowość.

Jednak jedynym sposobem na zagwarantowanie, jakiego rodzaju psa dostaniesz, jest spędzenie z nim czasu. Więc idź do schroniska i poznaj swojego nowego najlepszego przyjaciela, zanim jeszcze zabierzesz go do domu!

Owczarek niemiecki

Najważniejsze fakty

  • Owczarek niemiecki nie jest rasą dla Ciebie, jeśli często lub przez dłuższy czas przebywasz poza domem. Pozostawione same, mogą stać się niespokojne lub znudzone i prawdopodobnie wyrażą swoje zmartwienie w sposób, którego nie lubisz, na przykład szczekanie, żucie i kopanie.
  • Owczarki niemieckie to aktywne i inteligentne psy. Muszą być zajęte nauką, zabawą i pracą. Codzienne ćwiczenia, zarówno fizyczne (takie jak bieganie i frisbee), jak i umysłowe (takie jak sesje treningowe), są koniecznością
  • Owczarki niemieckie mogą być zdystansowane i podejrzliwe w stosunku do obcych. Aby wychować towarzyskiego i dobrze wychowanego psa, wystawiaj swojego szczeniaka owczarka niemieckiego na wiele doświadczeń, miejsc i ludzi. Trening posłuszeństwa, poczynając od lekcji dla szczeniąt, jest ważny, aby przyzwyczaić je do innych ludzi i psów, a także nauczyć podstawowych psich manier.
  • Te psy linieją, linieją i jeszcze raz linieją. W rzeczywistości ich pseudonim to „niemiecki liniejący pies” („German shedder”) . Szczotkuj je kilka razy w tygodniu i kup dobry odkurzacz. Będziesz tego potrzebować.
  • Trening w klatce to nie tylko wspaniały sposób na szkolenie szczeniaka w domu, ale pomaga nauczyć go spokoju i szczęścia, gdy jest oddzielony od właściciela. Jest to szczególnie ważne dla owczarka niemieckiego, który czasami cierpi z powodu lęku separacyjnego lub skrajnego lęku, gdy zostaje sam.
  • Mają reputację wspaniałych psów stróżujących — i takie też są — ale owczarka niemieckiego nigdy nie należy trzymać na łańcuchu ani wiązać, tylko po to, by stał na straży. Z żadnym psem nie należy postepowac w ten sposób – prowadzi to do frustracji i agresji. Owczarek niemiecki najszczęśliwszy będzie mieszkając w domu z rodziną, ale musi mieć dostęp do dużego, ogrodzonego podwórka, gdzie może spalić część swojej naturalnej energii.
  • Psy prawie każdej rasy, w tym owczarki niemieckie, można znaleźć w lokalnym schronisku lub w ośrodkach ratunkowych. Zastanów się nad adopcją, zanim zrobisz zakupy u hodowcy.
bulldog kutya
bulldog kutya
bulldog kutya
bulldog kutya

Osobowość

Osobowość owczarka niemieckiego jest zdystansowana, ale zwykle nie agresywna. To pełne rezerwy psy: nie nawiązują przyjaźni od razu, ale kiedy już to zrobią, są niezwykle lojalne. Ze swoją rodziną są łatwe i przystępne, ale gdy są zagrożone, mogą być silne i opiekuńcze, co czyni je doskonałymi strażnikami.

Ta niezwykle inteligentna i wyszkolona rasa rozwija się dzięki pracy do wykonania — każdej pracy. Owczarka niemieckiego można nauczyć prawie wszystkiego, od ostrzegania osoby niesłyszącej, przez dzwonek do drzwi, po wywęszenie ofiary lawiny.

Jedna rzecz, w której nie są dobrzy, to bycie samemu przez długi czas. Bez towarzystwa, którego potrzebują — a także ćwiczeń i możliwości wykorzystania swojej inteligencji — stają się znudzone i sfrustrowane. Owczarek niemiecki, który jest niewystarczająco ćwiczony i ignorowany przez swoją rodzinę, prawdopodobnie będzie wyrażał stłumioną energię w sposób, który nie przypadnie Ci do gustu, na przykład szczekanie i żucie.

Jak każdy pies, owczarek niemiecki potrzebuje wczesnej socjalizacji – kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, widokami, dźwiękami i doświadczeniami – kiedy jest młody. Socjalizacja pomaga zapewnić, że Twój szczeniak owczarka niemieckiego wyrośnie na psa o wszechstronnych talentach.

Zdrowie

Owczarki niemieckie są ogólnie zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie owczarki niemieckie zachorują na którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Dysplazja stawu biodrowego: dysplazja stawu biodrowego to dziedziczny stan, w którym kość udowa nie przylega ściśle do miednicy stawu biodrowego. Dysplazja stawu biodrowego może występować z objawami klinicznymi lub bez nich. Niektóre psy wykazują ból i kulawiznę na jednej lub obu tylnych nogach. Wraz z wiekiem  u psa może rozwinąć się zapalenie stawów. Badanie rentgenowskie w kierunku dysplazji stawu biodrowego jest wykonywane przez Orthopaedic Foundation for Animals lub University of Pennsylvania Hip Improvement Program. Psy z dysplazją stawów biodrowych nie powinny być rozmnażane.

Dysplazja łokcia: jest to dziedziczny stan powszechny u psów dużych ras. Uważa się, że jest to spowodowane różnym tempem wzrostu trzech kości tworzących łokieć psa, co powoduje wiotkość stawów. Może to prowadzić do bolesnego utykania. Twój weterynarz może zalecić operację, aby rozwiązać problem lub leki kontrolujące ból.

Skręty jelit: powszechnie nazywane wzdęciami. Jest to stan zagrażający życiu, który dotyka dużych psów o głębokiej klatce piersiowej, takich jak Golden Retriever, zwłaszcza jeśli są karmione jednym dużym posiłkiem dziennie, jedzą szybko lub piją duże ilości wody lub ćwiczą energicznie po jedzeniu. Wzdęcie występuje, gdy żołądek jest rozdęty gazem lub powietrzem, a następnie skręca się. Pies nie jest w stanie bekać ani wymiotować, aby pozbyć się nadmiaru powietrza z żołądka, a przepływ krwi do serca jest utrudniony. Ciśnienie krwi spada i pies wpada w szok anafilaktyczny. Bez natychmiastowej pomocy medycznej pies może umrzeć.

Podejrzewa się wzdęcia, jeśli Twój pies ma wzdęty brzuch, nadmiernie ślini się i krztusi się bez wymiotów. Może też być niespokojny, przygnębiony, ospały i osłabiony, ale z szybkim tętnem. Jeśli zauważysz te objawy, jak najszybciej zabierz psa do weterynarza.

Mielopatia zwyrodnieniowa: mielopatia zwyrodnieniowa to postępująca choroba rdzenia kręgowego, w szczególności części rdzenia, która przekazuje mózgowi informacje dotyczące tylnych nóg. Psy z DM zachowują się tak, jakby nie wiedziały, gdzie są ich tylne nogi i nie mogą nimi właściwie poruszać. Choroba postępuje do tego stopnia, że ​​pies nie może chodzić. Obecnie nie ma leczenia i pies zostaje uśpiony. Jednak w kilku rzadkich przypadkach stan jest związany z niedoborem witaminy B12 lub witaminy E. W takim przypadku suplementy witaminowe mogą ustabilizować stan.

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki: EPI to choroba genetyczna trzustki, w której komórki wytwarzające enzymy trawienne są niszczone. W rezultacie pies nie może już trawić i wchłaniać pokarmu. Pierwszymi oznakami stanu są gazy, utrata apetytu, utrata masy ciała i zmiana stolca. Pies staje się bardzo chudy i bardzo głodny. EPI diagnozuje się za pomocą prostego badania krwi, a leczenie również jest proste: do karmy psa dodaje się enzymy trzustkowe. Przy odpowiednim nadzorze leków większość psów wraca do zdrowia.

Alergie: niektóre owczarki niemieckie cierpią na różne alergie, od alergii kontaktowych po alergie pokarmowe. Objawy alergii u psów są podobne do tych u ludzi. Jeśli Twój owczarek niemiecki drapie się, liże łapy lub często pociera pysk, podejrzewaj, że ma alergię i wybierz się do weterynarza.

Opieka

Owczarki niemieckie, pierwotnie hodowane w stadach przez cały dzień, są stworzone do działania. Oznacza to, że mają dużo energii, którą muszą spalić podczas codziennych ćwiczeń.

Jeśli zostawisz je w spokoju na dłuższy czas bez ćwiczeń, spodziewaj się kłopotów. Nuda i brak aktywności prowadzą do problemów z zachowaniem — żucia, kopania i szczekania. Owczarek niemiecki desperacko potrzebuje ćwiczyć zarówno ciało (bieganie, szaleństwo w psim parku), jak i umysł (ćwiczenia treningowe, takie jak zawody zręczności lub posłuszeństwa).

Podobnie jak wiele ras pasterskich, owczarki niemieckie lubią szczekać. Szczekanie niekoniecznie jest problemem, ale może być, jeśli pies się nudzi. Nauka komendy „cicho” powinna być częścią treningu posłuszeństwa każdego owczarka niemieckiego.

Owczarki niemieckie lubią gryźć, a ich potężne szczęki mogą niszczyć większość materiałów. Jeśli wybiorą niewłaściwą rzecz do gryzienia, mogą uszkodzić zęby, połknąć coś, co spowoduje chorobę, a nawet zakrztusić się. Uratuj swojego psa i swoje rzeczy, dając mu bezpieczne zabawki do gryzienia i kości, aby mógł się bawić, gdy Ty nie masz na to czasu.

Karmienie

Dieta owczarka niemieckiego powinna być skomponowana dla ras dużych rozmiarów o dużych potrzebach energetycznych i ruchowych. Powinieneś skonsultować się z weterynarzem lub profesjonalnym dietetykiem, aby uzyskać porady na temat karmienia owczarka niemieckiego i odpowiednich rozmiarów porcji. Ich potrzeby żywieniowe będą się zmieniać, gdy rosną od szczenięcia do dorosłości i starszego wieku. Bądź na bieżąco z wymaganiami żywieniowymi.

Musisz jednak zachować szczególną ostrożność przy karmieniu i ćwiczeniu szczeniaka owczarka niemieckiego. Owczarki niemieckie rosną bardzo szybko w wieku od czterech do siedmiu miesięcy, co czyni je podatnymi na choroby kości. Dobrze sobie radzą na wysokiej jakości, niskokalorycznej diecie, która zapobiega ich zbyt szybkiemu wzrostowi.

Nie pozwól swojemu szczeniakowi biegać, skakać lub bawić się na twardych powierzchniach, takich jak chodnik, dopóki nie ukończy co najmniej dwóch lat, a jego stawy nie będą w pełni ukształtowane. Szczeniaki mogą bawić się na trawie, a trening zwinności wraz z podskokami jest w porządku.

Przekarmianie owczarka niemieckiego i pozwalanie mu na dodatkowe kilogramy może powodować problemy ze stawami, a także inne schorzenia. Ogranicz smakołyki, utrzymuj ich aktywność i podawaj im regularne posiłki, zamiast pozostawiać jedzenie dostępne przez cały czas.

Kolor futra i pielęgnacja

Owczarek niemiecki był pierwotnie hodowany do pilnowania stad w surowym klimacie, a ich średniej długości podwójna sierść idealnie pasuje do tego zadania, chroniąc psa przed deszczem i śniegiem oraz jest odporny na zbieranie rzepów i brudu.

Rodzaje sierści owczarka niemieckiego są tak zróżnicowane, jak ich kolor. Niektóre owczarki niemieckie są długowłose. Jednak „idealny” owczarek niemiecki ma podwójną sierść średniej długości. Zewnętrzna sierść jest gęsta z prostymi włosami, które przylegają do ciała, a czasem są falowane i szorstkie.

Futro występuje w różnych kolorach i wzorach, w tym w czarny, czarny i kremowy, czarny i rudy, czarny i srebrny, czarny i przypalany, siny, szary, wątrobowy, sobolowy i biały. American Kennel Club nie uznaje jednak białego jako koloru dla tej rasy i nie pozwala białym owczarkom niemieckim konkurować na pokazach dotyczących kształtu ciała, chociaż są one dozwolone w innych konkursach.

Czasami żartobliwie nazywana „niemieckim psem gubiącym sierść”, rasa linieje przez cały rok i ogólnie zrzuca dużo włosów naraz, a niczym burza śnieżna – dwa razy w roku. Jeśli chcesz owczarka niemieckiego, przygotuj się na sierść na swoich czarnych spodniach, na białej kanapie i prawie w całym domu.

Nie ma magicznego rozwiązania problemu gubienia sierści i po prostu musimy to zaakceptować. Jednak szczotkowanie dwa do trzech razy w tygodniu sprawi, że więcej włosów wyjdzie na grzebieniu, a nie znajdzie się na meblach. A solidny odkurzacz też nie zaszkodzi.

Zbyt częste kąpanie psa usuwa warstwę olejków, które utrzymują go w zdrowiu, więc zacznij kąpać go tylko wtedy, gdy pies naprawdę tego potrzebuje. Nie powinno być to zbyt często – pomimo swojej sławy jako pasterza, owczarek niemiecki wydaje się być dość czysty i bezwonny.

Pazury należy przycinać raz w miesiącu, a uszy raz w tygodniu sprawdzać pod kątem zabrudzeń, zaczerwienień lub nieprzyjemnego zapachu, który może wskazywać na infekcję, a następnie co tydzień wycierać wacikiem zwilżonym delikatnym środkiem do czyszczenia uszu o zrównoważonym pH. , by zapobiegać problemom.

Owczarki niemieckie uwielbiają żuć, a nawyk ten pomaga utrzymać zęby w czystości. Daj mu solidne, bezpieczne zabawki do żucia zębów lub kości, a będą walczyć z nagromadzeniem kamienia nazębnego podczas gryzienia, zwłaszcza tylnych zębów trzonowych. Szczotkowanie zębów miękką szczoteczką i pastą dla psa pomaga również utrzymać dziąsła i zęby w dobrej kondycji.

Dzieci i inne zwierzęta

Jeśli jest dobrze wyszkolony i ma dużo kontaktu z dziećmi, zwłaszcza jako szczeniak, owczarek niemiecki jest świetnym towarzyszem dla dzieci. W rzeczywistości niektórzy twierdzą, że są skrzyżowaniem opiekunki do dziecka i policjanta, zarówno łagodnego, jak i chroniącego dzieci w swojej rodzinie.

Jest to jednak duży pies, który może omyłkowo uderzyć malucha lub małe dziecko. Wierne swojej powściągliwej naturze, nie są przyjaźnie nastawione do dzieci, których nie znają, ale generalnie są godne zaufania.

Owczarek niemiecki może również żyć spokojnie z innymi psami i zwierzętami domowymi, o ile uczy się go tego od szczenięcia. Wprowadzenie dorosłego owczarka niemieckiego do gospodarstwa domowego z innymi zwierzętami może być trudniejsze, jeśli pies nie jest przyzwyczajony do dogadywania się z innymi psami lub kotami. Być może będziesz musiał zatrudnić profesjonalnego trenera do pomocy lub zasięgnąć porady organizacji ratunkowej, jeśli to tam kupiłeś dorosłego owczarka niemieckiego.

Oceniono nas już ponad 500 razy

Tutaj możesz przeczytać 20 najnowszych recenzji wszystkich naszych produktów. Niestety załadowanie ich wszystkich zajęłoby zbyt dużo czasu, dlatego określiliśmy taki limit. Jak tylko pojawi się nowa recenzja, lista zostanie natychmiast zaktualizowana!

Lucynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Sucha karma z wołowiny, którą kupiłam jestem bardzo zadowolona, bo moje wybredne pieski chętnie ją jedzą. Najważniejsze jest to, że jest hipoalergiczna. Moje pieski shit tzu nie tolerują zboża i kurczaka, a ta karma jest dla nich odpowiednią. Będę zamawiać ją nadal i polecam wszystkim pieskom alergikom.

3 dni temu
Katarzyna Bednarczykpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Super

3 tygodnie temu
Katarzyna Bednarczykpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pyszne,bo jedzą

3 tygodnie temu
Katarzyna Bednarczykpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Wszystko zgodnie z opisem.

3 tygodnie temu
ELŻBIETA PANEKpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Komentarz
Dopiero wprowadziłam na razie smakuje

2 miesiące temu
Ewapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
3 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
3/5

Jescze nie otworzyłam tej paczki😜

3 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie je, co przy poprzedniej karmie się nie zdarzało.

3 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

3 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

3 miesiące temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
3 miesiące temu

Czy jesteś ciekaw innych ras psów?

Zebraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze rasy psów i scharakteryzowaliśmy je tak, jak pokazano powyżej. Labrador, husky syberyjski, owczarek niemiecki, beagle, yorkie czy chihuahua… staraliśmy się napisać o tym wszystkim coś wyjątkowego.

border collie

Border Collie

opis rasy psa

Buldog

opis rasy psa

Buldog Francuski

opis rasy psa

Cane Corso

opis rasy psa

golden retriever

Golden Retriever

opis rasy psa

Hawańczyk

opis rasy psa

Jamnik

opis rasy psa

barna labrador ül

Labrador Retriever

opis rasy psa

Owczarek niemiecki

opis rasy psa

Puli

opis rasy psa

Rottweiler

opis rasy psa

Staffordshire Terrier

opis rasy psa

Syberyjski Husky

opis rasy psa

Wyżeł Węgierski

opis rasy psa

Dostawa na następny dzień

Jeżeli zamówienie złożysz do południa, zawartość Twojej paczki może wylądować w misce Twojego psa już następnego dnia. Pamiętaj, że dostarczamy do wszystkich miejscowości w Polsce!

Składniki premium

Składniki wszystkich naszych karm pochodzą od sprawdzonych dostawców. Dla nas bezpieczeństwo Twojego psa jest najważniejsze! Możesz nam zaufać.

Masz pytanie lub utknąłeś?

Napisz do nas na Facebooku lub zadzwoń.

Niezależnie zweryfikowany
1081 opinii