Cane Corso

Cane Corso to pies pracujący, który uwielbia mieć pracę do wykonania. Ta stara włoska rasa psów została stworzona do pilnowania własności i polowania na grubą zwierzynę, taką jak dziki.

Chociaż są to psy rasowe, możesz je znaleźć pod opieką grup ratowniczych lub schronisk. Pamiętaj o adopcji! Nie kupuj psa!

Cane Corso są mocne i wysportowane, najlepiej nadają się dla doświadczonych rodziców zwierząt domowych, którzy mają duże, bezpiecznie ogrodzone podwórka. Na pewno będą potrzebować swoich ludzi, aby dawali im jakies zadania –  w przeciwnym razie mogą znaleźć własne sposoby na zmniejszenie nudy — prawdopodobnie z destrukcyjnym zachowaniem. Jeśli możesz zapewnić swojemu psu dużo przestrzeni, ćwiczeń i treningu, to może być rasa dla Ciebie!

Więcej o tej rasie

Cane Corso (w skrócie Corso) to rasa psów dla osoby, która poważnie myśli o posiadaniu psa jako towarzysza i która może zapewnić mu mocne i pełne miłości wskazówki, których potrzebuje, aby stać się wspaniałym psem. Jest psem wyłącznie rodzinnym. Nie oczekuj, że będzie kumplować się z każdym, kogo spotka: nie interesują go ludzie ani inne zwierzęta spoza jego rodziny, ale członkowie rodziny będą mieli jego niepodzielną lojalność i ochronę.

Daj temu psu pracę. Nie zechce po prostu leżeć cały dzień i znajdzie swoją własną „pracę” do wykonania, jeśli jej nie zapewnisz: zwykle bieganie wzdłuz płotu i szczekanie na przechodniów, kopanie dziur do Chin lub gryzienie mebli. Jeśli masz farmę lub ranczo, pomoże Ci w hodowli, w przeciwnym razie zaangażuj go w psi sport, taki jak trenowanie zwinności, nurkowanie w dokach, praca z nosem, trening posłuszeństwa lub tropienie.

Cane Corso

Najważniejsze fakty

  • Krótkie  futro  Corso to czarne, jasne i ciemne odcienie szarości, jasne i ciemne odcienie płowe oraz  ruda barwa. Każdy z tych kolorów może mieć pręgowany wzór: nieregularne smugi jasnego i ciemnego koloru.

  • Jednolity płowy i rudy Corso może mieć czarny lub szary pysk.

  • Uszy Corso mogą być przycięte lub nieprzycięte.

  • Corso jest psem pracującym, który potrzebuje dużo stymulacji psychicznej i fizycznej.

  • Corso nie są zbyt wylewne, ale lubią „rozmawiać” ze swoimi ludźmi za pomocą dźwięków „woo woo woo”, parsknięć i innych werbalizacji.

  • Corso nie jest dobrym „pierwszym psem”. Wymaga dużo socjalizacji, treningu i ćwiczeń, aby być dobrym towarzyszem.

bulldog kutya
bulldog kutya
bulldog kutya
bulldog kutya

Osobowość

Historia Corso opisuje go jako posiadającego „energiczny temperament, gotowego stawić czoła każdemu wyzwaniu”. Taki temperament może być mieczem obosiecznym. Dzięki pewnemu, konsekwentnemu właścicielowi, który zapewnia dobre przywództwo i zapobiega włóczeniu się psa, Corso może być doskonałym psem rodzinnym, który nigdy nie jest nieodpowiednio agresywny, ale w niewłaściwych rękach może stać się agresywny i stanowić zagrożenie dla społeczeństwa. W lipcu w wiadomościach pojawiła się historia o tym, jak dwa psy tej rasy zaatakowały i zabiły biegacza.

Idealny Corso jest posłuszny i czuły wobec swojej rodziny, w tym dzieci. Doprowadzenie go do tego punktu wymaga socjalizacji i treningu od najmłodszych lat. Ten pies nie będzie dobrze radził sobie w domu z każdym, kto boi się lub nie lubi psów lub nie jest w stanie poradzić sobie z dużym psem.

Corso jest bardzo inteligentny. Połącz to z jego apodyktyczną naturą, a łatwo zobaczysz, jak może zdominować dom bez silnego przywództwa i granic. Przetestuje Cię, aby zobaczyć, jak daleko może się posunąć. Ważne jest, aby od samego początku poinformować go, jakie są zasady i upewnić się, że wszyscy członkowie rodziny również je rozumieją. Wprowadź zasadę „nic w życiu nie jest za darmo”, wymagając od niego wykonania polecenia, takiego jak „Usiądź” lub „Waruj”, zanim nagrodzisz go posiłkiem, smakołykami lub zabawką.

Mocne przywództwo nie oznacza bicia psa — nigdy. To nie tylko wysyła złą wiadomość, ale może być również niebezpieczne w przypadku dużego, potężnego psa. Wrażliwy Corso rozumie ton głosu i dobrze reaguje na pochwały i nagrody, gdy zrobi coś, co lubisz, a także na stanowcze, szybkie poprawki i konsekwentne egzekwowanie zasad, gdy nie podoba Ci się to, co robi. Bycie spokojnym, cichym i pewnym siebie zaprowadzi Cię z tym psem o wiele dalej niż napad złości. Konsekwencja pozwoli mu się zrelaksować i wiedzieć, że to Ty rządzisz.

Pomóż młodemu Corso rozwinąć pewność siebie, pozwalając mu spędzać czas w samotności. Może to być na zewnątrz, na zamkniętym obszarze, takim jak podwórko, psiarnia lub w jego klatce, gdy jesteś zajęty w domu i nie możesz go nadzorować. Bycie samotnym przez różne okresy uczy go, że nic mu nie grozi, a Ty zawsze wrócisz.

Jak każdy pies, Corso potrzebuje wczesnej socjalizacji — kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, widokami, dźwiękami i doświadczeniami — najlepiej przed osiągnięciem czwartego miesiąca życia. Socjalizacja pomaga sprawić, że szczeniak Corso wyrośnie na wszechstronnego psa, który nie boi się obcych, dzieci, innych zwierząt ani nie boi się pozostawienia samemu w razie potrzeby. Bez dużego doświadczenia w świecie może łatwo stać się lękliwym lub agresywnym. Im bardziej go socjalizujesz, tym lepiej będzie w stanie określić, jakie jest normalne zachowanie i jakie działania wymagają od niego reakcji obronnej.

Zgodnie z włoskim wzorcem rasy Corso powinien zachowywać się obojętnie, gdy się do niego zbliża, i powinien reagować tylko w przypadku realnego zagrożenia. Corso to rasa pracująca i musi funkcjonować w warunkach dużego stresu. Corso, który w sytuacjach stresowych nie jest w stanie utrzymać swojego narzuconego temperamentu, to ten z temperamentem niewłaściwym dla rasy.

Zdrowie

Corso są ogólnie zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie Corsos zachorują na którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Corso może być podatny na dysplazję stawów biodrowych, nieprawidłowości powiek, takie jak entropion, ektropion i wiśniowe oko, świerzb demodektyczny (który może być dziedziczny) oraz skręt żołądka, znany również jako wzdęcia.

Oczekuj, że hodowcy będą mieli aktualne poświadczenia zdrowotne potwierdzające, że rodzice szczenięcia są wolni od chorób oczu i dysplazji stawów biodrowych. Zgoda powinna mieć formę badania wzroku przez lekarza weterynarii posiadającego certyfikat zarządu z wynikami zarejestrowanymi w Fundacji Ortopedycznej dla Zwierząt oraz oceną bioder OFA lub Pennhip. Świadectwa zdrowotne można potwierdzić, sprawdzając stronę internetową Centrum Informacji Zdrowia Psów. Powinieneś również zapytać, czy którykolwiek z psów hodowcy kiedykolwiek cierpiał na wzdęcia lub świerzb.

Opieka

Ta pracująca rasa potrzebuje dużo aktywności fizycznej, aby pozostać w formie. Zaplanuj zabranie go na energiczny spacer lub jogging przez co najmniej milę, rano i wieczorem, każdego dnia. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, zaopatrz się w zaczep, który pozwoli mu biec obok Ciebie.

Bądz delikatny dla szczeniąt. Ich układ mięśniowo-szkieletowy nie jest w pełni rozwinięty, dopóki nie osiągną wieku około 18 miesięcy, więc chociaż potrzebują więcej spacerów, aby spalić energię szczeniaka, te spacery powinny być krótsze i wolniejsze.

W celu stymulacji umysłowej zapewnij temu psu pracę. Dobre zajęcia dla Corso obejmują hodowanie bydła (własnego lub u trenera), naukę sztuczek, ćwiczenie umiejętności posłuszeństwa lub uprawianie psiego sportu. Poświęć co najmniej 20 minut dziennie na tego typu zajęcia. Można to rozbić: na przykład 10 minut rano i 10 minut wieczorem.

Nigdy nie pozwól, aby Corso biegał bez nadzoru. Solidne, bezpieczne ogrodzenie to podstawa. Elektroniczne ogrodzenie nie przeszkodzi mu w opuszczeniu Twojej posesji, jeśli zechce, i nie ochroni psa lub kota sąsiada, jeśli zabłąka się na Twoje podwórko.

Na koniec przygotuj się na sporą ilość opieki i duże rachunki, które mogą towarzyszyć posiadaniu dużego psa. Jest więcej kupy do zgarnięcia, a niezbędne środki, takie jak chirurgia kastracyjna / sterylizacja, są droższe dla dużych psów niż dla małych. Jeśli Twój Corso potrzebuje operacji z jakiegokolwiek innego powodu, koszt znieczulenia będzie wysoki, ponieważ potrzebuje go więcej niż mały pies, a także większych ilości leków przeciwbólowych po operacji. Wreszcie, są to koszty zajęć szkoleniowych, wpisowe na psie sporty, opieka nad zwierzakiem lub znalezienie dla niego opiekunki, gdy jesteś poza domem. Weź pod uwagę wszystkie te wydatki przed zakupem Corso, ponieważ będziesz się z nimi mierzyć przez 10 do 12 lat.

Karmienie

Zalecana dzienna porcja: Jeśli karmisz wysokiej jakości suchą karmą, Twój Corso prawdopodobnie zje od 4 do 5 filiżanek dziennie.

UWAGA: Ile zjada Twój dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy to oddzielne jednostki, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował czegoś więcej niż pies kanapowy. Jakość kupowanej karmy dla psów również ma znaczenie — im lepsza karma dla psów, tym lepiej będzie odżywiać Twojego psa i tym mniej będziesz musiał wrzucić do jego miski.

Utrzymuj swojego Corso w dobrej kondycji, odmierzając jego jedzenie i karmiąc go dwa razy dziennie, zamiast zostawiać jedzenie przez cały czas. Jeśli nie masz pewności, czy ma nadwagę, zrób mu badanie wzroku i test praktyczny.

Najpierw spójrz na niego. Powinieneś być w stanie zobaczyć talię. Następnie połóż dłonie na jego plecach, kciuki wzdłuż kręgosłupa, palce rozłożone w dół. Powinieneś czuć, ale nie widzieć jego żeber, bez konieczności mocnego naciskania. Jeśli nie możesz, potrzebuje mniej jedzenia i więcej ćwiczeń.

Więcej informacji na temat karmienia Corso znajdziesz w naszych wytycznych dotyczących kupowania odpowiedniej karmy, karmienia szczeniaka i dorosłego psa.

Kolor futra i pielęgnacja

Corso ma krótką, sztywną sierść z lekkim podszerstkiem. Może być czarna, szara, ruda lub płowa i może mieć pręgowany wzór lub nie. Zrzuca sierść obficie dwa razy w roku, więc miej pod ręką dobry odkurzacz, który wszystko posprząta.

Jeśli planujesz regularnie kąpać swojego Corso, przyzwyczaj go do tego w młodym wieku. Kąp go co tydzień, gdy jest młodym szczenięciem, ucząc go polecenia „Kapiel”, aby nauczył się tego oczekiwać i akceptować. Daj mu mnóstwo pochwał i nagród, aby osłodzić zabieg.

Szczotkuj zęby Cane Corso co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie, które się w nim czają. Codzienne szczotkowanie jest jeszcze lepsze, jeśli chcesz zapobiegać chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Aby zapobiec łzom  spowodowanym przez ból i innym problemom, przycinaj mu pazury raz lub dwa razy w miesiącu, jeśli pies nie ściera ich naturalnie. Jeśli słyszysz, jak klikają na podłodze, są za długie. Psie pazurki mają w sobie naczynia krwionośne, a jeśli przytniesz zbyt daleko, możesz spowodować krwawienie – a Twój pies może nie współpracować następnym razem, gdy zobaczy obcinacz do paznokci. Tak więc, jeśli nie masz doświadczenia w przycinaniu psich paznokci, poproś weterynarza lub groomera o wskazówki.

Co tydzień sprawdzaj uszy pod kątem zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu, co może wskazywać na infekcję. Sprawdzając uszy psa, przetrzyj je wacikiem zwilżonym delikatnym środkiem do czyszczenia uszu o zrównoważonym pH, aby zapobiec infekcjom. Nie wkładaj niczego do przewodu słuchowego –  po prostu wyczyść ucho zewnętrzne.

Zacznij przyzwyczajać swojego Corso do szczotkowania i badania, gdy jest szczeniakiem. Często dotykaj jego łap— psy są drażliwe na ich punkcie — i zaglądaj do jego pyska. Spraw, aby pielęgnacja ciała była pozytywnym doświadczeniem wypełnionym pochwałami i nagrodami, a położysz podwaliny pod łatwe badania weterynaryjne i inne czynności, gdy będzie dorosły.

Podczas pielęgnacji sprawdzaj, czy nie ma ran, wysypek lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, tkliwość lub stan zapalny skóry, nosa, ust i oczu oraz na łapach. Oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia i wydzieliny. Twoje staranne cotygodniowe badanie pomoże Ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Dzieci i inne zwierzęta

Kiedy zostanie odpowiednio wychowany, wyszkolony i uspołeczniony, Corso może być kochający i opiekuńczy wobec dzieci. Ważne jest jednak, aby szczenięta i dorosłe psy nie miały możliwości ścigania dzieci i aby dzieci unikały wydawania wysokich dźwięków w jego obecności. Bieganie i piszczenie mogą powodować, że Corso skojarzy dzieci ze zdobyczą. Trzymaj go w zamknięciu, gdy dzieci biegają na zewnątrz i robią dużo hałasu, zwłaszcza jeśli Twoje dzieci mają przyjaciół. Corso może uznać za konieczne wkroczenie i ochronę „jego” dzieci, a to raczej nie zakończy się dobrze. Gry w aportowanie lub — dla małych dzieci — pomaganie w trzymaniu smyczy to dobre sposoby na interakcję dzieci ze szczeniakiem Cane Corso lub dorosłym.

Zawsze ucz dzieci, jak podchodzić do psów i dotykać ich, i zawsze nadzoruj wszelkie interakcje między psami a małymi dziećmi, aby zapobiec gryzieniu lub pociąganiu za ucho lub ogon ze strony którejkolwiek ze stron. Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie zbliżało się do psa podczas snu lub jedzenia, ani nie próbowało zabrać mu jedzenia. Żaden pies nie powinien być pozostawiony bez opieki sam na sam z dzieckiem.

Corso może dogadać się z innymi psami lub kotami, jeśli jest z nimi wychowywany, ale prawdopodobnie będzie postrzegał inne zwierzęta jako ofiarę i zrobi wszystko, aby je zabić. Niezbędne jest, aby móc chronić przed nim zwierzęta sąsiadów. To kolejny przypadek, w którym socjalizacja jest koniecznością. Twój Cane Corso powinien od najmłodszych lat uczyć się zachowywać spokój w obecności innych psów. Jeśli dostaniesz drugiego psa, innego Cane Corso lub inną rasę, najlepiej wybrać płeć przeciwną.

Oceniono nas już ponad 500 razy

Tutaj możesz przeczytać 20 najnowszych recenzji wszystkich naszych produktów. Niestety załadowanie ich wszystkich zajęłoby zbyt dużo czasu, dlatego określiliśmy taki limit. Jak tylko pojawi się nowa recenzja, lista zostanie natychmiast zaktualizowana!

ELŻBIETA PANEKpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Komentarz
Dopiero wprowadziłam na razie smakuje

4 tygodnie temu
Ewapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
3/5

Jescze nie otworzyłam tej paczki😜

2 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie je, co przy poprzedniej karmie się nie zdarzało.

2 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

2 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

2 miesiące temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Psiaki się zajadają, i mniej się drapią

2 miesiące temu
Lucyna B.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Ewa Rachwałpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie ją zjada. Chrupki w odpowiedniej wielkości. Brak sensacji żołądkowych. Słowem szczęśliwy pies.

2 miesiące temu

Czy jesteś ciekaw innych ras psów?

Zebraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze rasy psów i scharakteryzowaliśmy je tak, jak pokazano powyżej. Labrador, husky syberyjski, owczarek niemiecki, beagle, yorkie czy chihuahua… staraliśmy się napisać o tym wszystkim coś wyjątkowego.

border collie

Border Collie

opis rasy psa

Buldog

opis rasy psa

Buldog Francuski

opis rasy psa

Cane Corso

opis rasy psa

golden retriever

Golden Retriever

opis rasy psa

Hawańczyk

opis rasy psa

Jamnik

opis rasy psa

barna labrador ül

Labrador Retriever

opis rasy psa

Owczarek niemiecki

opis rasy psa

Puli

opis rasy psa

Rottweiler

opis rasy psa

Staffordshire Terrier

opis rasy psa

Syberyjski Husky

opis rasy psa

Wyżeł Węgierski

opis rasy psa

Dostawa na następny dzień

Jeżeli zamówienie złożysz do południa, zawartość Twojej paczki może wylądować w misce Twojego psa już następnego dnia. Pamiętaj, że dostarczamy do wszystkich miejscowości w Polsce!

Składniki premium

Składniki wszystkich naszych karm pochodzą od sprawdzonych dostawców. Dla nas bezpieczeństwo Twojego psa jest najważniejsze! Możesz nam zaufać.

Masz pytanie lub utknąłeś?

Napisz do nas na Facebooku lub zadzwoń.

Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii