Jamnik

Jamniki to psy gończe wyhodowane do polowania na borsuki i inne zwierzęta drążące tunele, króliki i lisy. Myśliwi używali nawet stad jamników do tropienia dzików. Dziś ich wszechstronność sprawia, że ​​są doskonałymi towarzyszami rodziny, psami wystawowymi i łowcami drobnej zwierzyny.

Ale nie daj się zwieść temu szczeniakowi. Psy tej rasy mogą być, jak powiedział legendarny krytyk literacki i humorystyczny dziennikarz H. L. Mencken, „w połowie długie, w drugiej połowie wysokie”, ale ten mały piesek z opadającymi uszami jest wystarczająco wytrzymały, by zmierzyć się z borsukiem. W rzeczywistości tak otrzymał swoją nazwę (Dachs oznacza borsuka; hund oznacza psa).

Możesz je jednak znać pod jednym z wielu pseudonimów, w tym pies parówka, Doxie i nie tylko. Jeśli szukasz małego psiaka, który utrzyma Cię aktywnym i obsypie Cię miłością, to może być rasa dla Ciebie. Zdecyduj się na adopcję, jeśli możesz!

DogTime poleca ten transporter do podróżowania z małym jamnikiem. Powinieneś także wybrać tę butelkę na wodę dla psa na każdą przygodę na świeżym powietrzu ze swoim pupilem!

Więcej na temat rasy

Jamniki (wymawiane DAKS hund – nigdy dash-hound) występują w trzech odmianach: gładkie (krótkowłose), szorstkowłose i długowłose. W Stanach Zjednoczonych jamniki są miniaturowe (11 funtów i poniżej jako dorosłe) lub standardowe (zwykle od 16 do 32 funtów jako dorosłe). Jeśli twój jamnik waży od 11 do 16 funtów, nazywa się go tweenie. Inne kraje mają większe zróżnicowanie rozmiarów. Na przykład w Niemczech, oficjalnym miejscu urodzenia rasy jamników, jamniki są identyfikowane jako standardowe, miniaturowe lub kaninchenteckel na podstawie pomiaru klatki piersiowej wykonanego w wieku piętnastu miesięcy.

Niezależnie od ich wielkości, jamniki są wspaniałym dodatkiem do każdej rodziny, dlatego od lat 50. XX wieku plasują się w czołówce najpopularniejszych psów. Ich uroczy wygląd i żywe usposobienie zainspirowały wiele czułych pseudonimów dla rasy, w tym Dienie, Dashie i (szczególnie w Niemczech) Teckels, Dachels lub Dachsels.

Nie możesz się powstrzymać od uśmiechu, gdy patrzysz na pewnego siebie jamnika, dumnie niosącego swoje długie, muskularne ciało na krótkich nogach, z wydłużoną głową uniesioną wysoko z odważnym, inteligentnym spojrzeniem. Ze względu na swój niemal komiczny wygląd jamniki od dawna są ulubionym tematem rysowników i twórców zabawek. Ale ich uroczy wygląd został opracowany ze znacznie poważniejszych i praktycznych powodów. Ich krótkie nogi pozwalają im kopać i manewrować przez tunele, a nawet walczyć z borsukami i innymi zwierzętami, podczas gdy ich duże klatki piersiowe dają im dużo „serca” do walki. Jamniki są odważne, ale mogą być nieco uparte i mieć niezależnego ducha, zwłaszcza podczas polowania.

W domu ujawnia się figlarna natura jamnika. Uwielbia być blisko Ciebie i „pomagać” w robieniu rzeczy, takich jak wiązanie butów. Ze względu na jego inteligencję często mają własne wyobrażenia na temat zasad dotyczących czasu na zabawę – a te zasady mogą nie być takie same, jak Twoje lub nawet innej rasy psów. Jamniki są znane z tego, że są żywe i lubią ścigać inne małe zwierzęta, ptaki i zabawki . Wzorzec rasy – pisemny opis tego, jak jamnik powinien wyglądać i zachowywać się – prawdopodobnie najlepiej opisuje ich osobowość, mówiąc: „Jamnik jest sprytny, żywy i odważny aż do pochopności, wytrwały w pracy nad i pod ziemią, z dobrze rozwiniętymi zmysłami.Każdy przejaw nieśmiałości jest poważną wadą.”

Jamniki mają uduchowione oczy i złożoną mimikę. Ich płuca są duże jak na psa tej wielkości i mają klatkę piersiową podobną do beczki. Z tego powodu jamniki charakteryzuje głośne, głębokie szczekanie, które brzmi, jakby pochodziło od znacznie większego psa. I lubią szczekać, co można rozważyć, jeśli masz sąsiadów, którzy mogą być zirytowani, a nie rozbawieni wygłupami Twojego dzielnego małego jamnika.

Jamniki często przywiązują się do jednej osoby. Mogą nawet stać się zazdrosne o uwagę właściciela i, jeśli nie są odpowiednio przeszkolone i uspołecznione, mogą stać się zgryźliwe.

Jamniki gładkie to najpopularniejsza odmiana w Stanach Zjednoczonych. Ich futra są krótkie i lśniące i potrzebuja odrobiny pielęgnacji. Potrzebują jednak swetra w zimie, jeśli mieszkasz w obszarze o zimnej pogodzie. Popularne kolory to rudy, kremowy, czarny podpalany, czekoladowy podpalany, niebieski podpalany i Isabella (płowy) podpalany. Jamniki mogą również mieć wzory w sierści, takie jak pstrokaty (cętkowany wzór sierści), pręgowany, sobolowy i srokaty.

Jamniki długowłose mają gładką, lekko falującą sierść i mogą mieć te same kolory co jamniki gładkie. Powinny być szczotkowane codziennie, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów, zwłaszcza wokół łokci i uszu. Wielu uważa, że jamnik długowłosy ma łagodniejszy temperament niż gładkowłosy czy szorstkowłosy.

Jamniki szorstkowłose mają żylastą, krótką, grubą, szorstką sierść z krzaczastymi brwiami i brodą. Podobnie jak jamniki gładkie, często są psotne. Zimą nie będą potrzebować swetra, ale trzeba je regularnie szczotkować, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Ich kolory sierści mogą być takie same jak u gładkiego jamnika, ale najpopularniejsze kolory w Stanach Zjednoczonych to dzik (mieszanka czerni, brązu i szarości), czerń i podpalanie oraz różne odcienie rudego.

Jamniki były często postrzegane jako symbol Niemiec. Z tego powodu straciły popularność w Stanach Zjednoczonych podczas I i II wojny światowej. Ich atrakcyjność była jednak zbyt duża, aby się temu oprzeć i szybko powróciły na listę. Ze względu na związek z Niemcami jamnik o imieniu Waldi został wybrany na pierwszą oficjalną maskotkę Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku.

Jamniki to dobry wybór dla mieszkańców mieszkań i osób, które nie mają podwórka. Są popularne wśród mieszkańców miast ze względu na ich niewielkie rozmiary i łatwość pielęgnacji. Zazwyczaj są aktywne w pomieszczeniach, a także lubią spacery. Tylko uważaj, aby nie dac mu przytyć lub nie pozwolić im nadwyrężać sobie pleców, skacząc z mebli. Pamiętaj też, aby wspierać ich plecy, gdy je trzymasz. Ze względu na długie plecy są podatne na wypadnięcie się lub pęknięcie (przepuklinę) dysków w plecach, co może skutkować częściowym lub całkowitym paraliżem.

Chociaż pierwotnie były hodowane do polowania na dzikie borsuki i inne zwierzęta, dzisiejsze jamniki są idealnymi towarzyszami rodziny. Ponadto wiele osób wykorzystuje je w treningu posłuszeństwa, zwinności, próbach terenowych i próbach z psem ziemnym. Są również pracowitymi i cenionymi psami terapeutycznymi. Niektórzy ludzie biorą udział w wyścigach jamników, takich jak Wiener Nationals. Chociaż wyścigi te są popularne, Dachshund Club of America sprzeciwia się „wyścigom wienerów”, ponieważ wiele torów wykorzystuje je do przyciągania tłumów i ponieważ DCA obawia się, że takie wyścigi mogą wyrzadzić krzywdę plecom jamników.

Ponieważ jest to tak popularna rasa, wiele osób hoduje jamniki, aby zarabiać pieniądze, a nie z miłości do rasy i chęci hodowania zdrowych, zrównoważonych psów. Uważaj, aby uzyskać jamnika od renomowanego hodowcy, który bada zwierzęta hodowlane pod kątem zarówno temperamentu, jak i problemów zdrowotnych.

Jamnik to wszechstronny towarzysz. Dzięki różnorodności rozmiarów, kolorów, rodzajów sierści i osobowości, znajdzie się jamnik pasujący prawie do każdego.

Jamnik

Najważniejsze fakty:

  • Jamniki mogą być uparte i trudne do wychowania. Zalecane jest szkolenie w kojcach.
  • Jamniki to inteligentne psy o niezależnej naturze i wesołym duchu. Z tego powodu mogą być złośliwe. Bądź cierpliwy, stanowczy i konsekwentny podczas ich szkolenia.
  • Ponieważ zostały wyhodowane do polowań, mogą wykazywać pewne zachowania, które są z tym związane. Zostały zaprojektowane do kopania nor borsuczych, a ten instynkt może skłonić je do wykopania twoich dalii. Zostały wyhodowane, aby były wytrwałe w polowaniu, a ten instynkt może sprawić, że będą nieugięte w nagabywaniu Cię o smakołyk. Zostały wyhodowane nie tylko do polowania, ale także do zabijania zdobyczy;: w twoim gospodarstwie domowym „ofiarą” prawdopodobnie będą zabawki twojego jamnika, które skutecznie „zabije” jedną po drugiej.
  • Jak na psa tej wielkości, jamniki szczekają głośno i głęboko – i lubią szczekać!
  • Jeśli nie będziesz uważać, Twój jamnik może stać się gruby i leniwy, co jeszcze bardziej obciąży jego kruche plecy. Pamiętaj, aby monitorować spożycie pokarmu przez jamnika i utrzymywać jego zdrową wagę.
  • Jamniki mają skłonność do wypadania dysków, co może prowadzić do częściowego lub całkowitego paraliżu. Nie pozwól im skakać z wysokich miejsc, a kiedy je trzymasz, wspieraj ich plecy.
  • Twój jamnik będzie prawdopodobnie psem jednego właściciela. Z natury mogą być podejrzliwiewobec obcych, dlatego ważne jest, aby uspołecznić go, gdy jest szczeniakiem.
  • Aby zdobyć zdrowego psa, nigdy nie kupuj szczeniaka od nieodpowiedzialnego hodowcy, nielegalnej hodowli lub sklepu zoologicznego.
bulldog kutya
bulldog kutya
bulldog kutya
Tacskó

Rozmiar

Jamniki są hodowane i pokazywane w dwóch rozmiarach: standardowym i miniaturowym. Standardowe jamniki wszystkich odmian (gładkie, szorstkowłose i długowłose) zwykle ważą od 16 do 32 funtów. Miniaturowe jamniki wszystkich odmian ważą 11 funtów i mniej w momencie dojrzałości. Jamniki, które ważą od 11 do 16 funtów, nazywane są Tweenies. Chociaż nie jest to oficjalna klasyfikacja, Tweenies nie są uwzględniane na ringu wystawowym. Niektórzy ludzie, którzy hodują wyjątkowo małe jamniki, reklamują je jako jamniki zabawkowe, ale jest to termin czysto marketingowy, a nie uznane oznaczenie.

Osobowość

Jamnik jest opisywany jako sprytny, żywy i odważny aż do pochopności. Jest wychowany do wytrwałości, co jest kolejnym sposobem na powiedzenie, że może być uparty. Jamniki mają reputację zabawnych i nieustraszonych, ale chcą przytulać się do swoich ludzi. Dla wielu jamników ta cecha przeważa nad koniecznością radzenia sobie z naleganiem na to, by wszystko było tak, jak on chce. Osobowość jamnika może się również różnić w zależności od rodzaju sierści. Ponieważ jamniki szorstkowłose mają w swoim pochodzeniu teriery, mogą być psotnymi awanturnikami. Długowłose są spokojne i ciche, a gładkie mają osobowość, która leży gdzieś pośrodku. Niektóre jamniki mini mogą być nerwowe lub nieśmiałe, ale nie jest to właściwe dla rasy. Unikaj szczeniąt, które wykazują te cechy.

Na temperament wpływa wiele czynników, w tym dziedziczność, trening i socjalizacja. Szczenięta o miłych temperamentach są ciekawskie i zabawne, chętnie podchodzą do ludzi i są przez nich trzymane. Wybierz szczeniakaz umiarkowanym temperamentem, a nie tego, który bije rodzeństwo z miotu lub ukrywa się w kącie. Zawsze spotykaj się z przynajmniej jednym z rodziców — zazwyczaj matka jest osobą, która jest dostępna — aby upewnić się, że mają miły temperament, z którym czujesz się komfortowo. Spotkanie z rodzeństwem lub innymi krewnymi rodziców jest również pomocne w ocenie, jaki będzie szczeniak, gdy dorośnie.

Jak każdy pies, jamniki potrzebują wczesnej socjalizacji – kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, widokami, dźwiękami i doświadczeniami – kiedy są młode. Socjalizacja pomaga zapewnić, że Twój szczeniak jamnika wyrośnie na psa o wszechstronnych zaletach. Zapisanie go do przedszkola dla szczeniąt to świetny początek. Regularne zapraszanie gości i zabieranie go do ruchliwych parków, sklepów, w których można przebywać z psami, a także na spokojne spacery w celu poznania sąsiadów również pomoże mu szlifować umiejętności społeczne.

Zdrowie

Nie wszystkie jamniki  zachorują na którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Choroba krążka międzykręgowego (IVDD): jamniki są szczególnie podatne na problemy z plecami. Może to być spowodowane genetyką, poruszaniem się w niewłaściwy sposób lub upadkiem lub wskakiwaniem lub skakaniem z mebli. Objawy problemu obejmują niezdolność do podniesienia tylnych nóg, paraliż, a czasem utratę kontroli nad jelitami i pęcherzem. Ważne jest, aby zawsze podpierać plecy i tył jamnika podczas trzymania go. Leczenie może obejmować wszystko, od zamknięcia w kojcu z lekami przeciwzapalnymi po operację usunięcia krążków, które powodują problem, a nawet umieszczenie psa na psim wózku inwalidzkim. Niektórzy właściciele odkryli, że mogą pomóc oddalić te problemy, zabierając swoje jamniki do kręgarzy, akupunkturzystów lub terapeutów rehabilitacyjnych, którzy mają doświadczenie w pracy z psami.

Padaczka: jamniki są podatne na napady padaczkowe. Uważa się, że u psów dotkniętych chorobą jest to choroba genetyczna lub spowodowana upadkiem lub mocnym uderzeniem w głowę. Jeśli Twój jamnik ma drgawki, zabierz go do weterynarza, aby ustalić, jakie leczenie jest odpowiednie. W wielu przypadkach epilepsję można kontrolować za pomocą leków.

Postępująca atrofia siatkówki (PRA): jest to choroba zwyrodnieniowa oka, która ostatecznie powoduje ślepotę z powodu utraty fotoreceptorów w tylnej części oka. PRA jest wykrywalne na wiele lat zanim pies wykaże jakiekolwiek oznaki ślepoty. Na szczęście psy mogą używać innych zmysłów, aby zrekompensować ślepotę, a niewidomy pies może żyć pełnią i szczęśliwie. Tylko nie rób nawyku przesuwania mebli. Renomowani hodowcy  corocznie sprawdzają oczy swoich psów u okulisty weterynarii i nie rozmnażaja psów z tą choroba. Test DNA na PRA jest dostępny dla jamników długowłosych miniaturowych.

Rozdęcie żołądka (GDV), zwane również wzdęciem lub skrętem: jest to stan zagrażający życiu, który może dotyczyć dużych psów o głębokiej klatce piersiowej, takich jak rottweilery, zwłaszcza jeśli są karmione jednym dużym posiłkiem dziennie, jedzą szybko, piją pić duże ilości wody po jedzeniu i ćwiczą energicznie po jedzeniu. Niektórzy uważają, że podniesiona miska i rodzaj jedzenia mogą być czynnikiem, który może to spowodować. Częściej występuje u starszych psów. GDV występuje, gdy żołądek jest rozdęty gazem lub powietrzem, a następnie skręca się(skręt). Pies nie jest w stanie bekać ani wymiotować, aby pozbyć się nadmiaru powietrza z żołądka, a normalny powrót krwi do serca jest utrudniony. Ciśnienie krwi spada i pies wpada w szok. Bez natychmiastowej pomocy medycznej pies może umrzeć. Podejrzewa się wzdęcia, jeśli Twój pies ma wzdęty brzuch, nadmiernie ślini się i krztusi bez wymiotów. Może też być niespokojny, przygnębiony, ospały i słaby z szybkim tętnem. Ważne jest, aby jak najszybciej zabrać psa do weterynarza.

Choroba Cushinga (nadczynność kory nadnerczy): ten stan występuje, gdy organizm wytwarza zbyt dużo hormonu zwanego kortyzolem. Może to być spowodowane brakiem równowagi w przysadce mózgowej lub nadnerczach lub może wystąpić, gdy pies ma zbyt dużo kortyzolu z innych powodów. Najczęstsze objawy to nadmierne oddawanie moczu i nadmierne picie. Jeśli Twój jamnik wykazuje te znaki, zabierz go do weterynarza. Istnieją metody leczenia tej choroby, od usunięcia gruczołu po leki.

Cukrzyca u zwierząt (DM): cukrzyca jest czasami widywana u jamników, zwłaszcza jeśli mają nadwagę. Cukrzycę można leczyć dietą i codziennymi zastrzykami z insuliny. Objawy obejmują nadmierne oddawanie moczu i pragnienie oraz utratę wagi pomimo wilczego apetytu.

Głuchota: utrata słuchu nie jest powszechna w tej rasie, ale może wystąpić u jamników podwójnie pstrokatych. Zapytaj, czy szczeniak i jego rodzice zostali przebadani pod kątem utraty słuchu metodą BAER (słuchowa reakcja wywołana z pnia mózgu). Nie jest to dostępne we wszystkich obszarach, ale jest dostępne w większości dużych gabinetów specjalistycznych i szpitali uniwersyteckich w szkołach weterynaryjnych. Można to zrobić w dowolnym momencie po ukończeniu przez szczeniaka pięciu tygodni.

Jeśli kupujesz szczeniaka, znajdź dobrego hodowcę, który pokaże Ci świadectwa zdrowia obojga rodziców Twojego szczeniaka. Świadectwa zdrowotne dowodzą, że pies został przetestowany i jest wolny od określonej choroby.

U jamników należy spodziewać się zaświadczenia zdrowotnego od Fundacji Canine Eye Registry Foundation (CERF), potwierdzającego, że ma dobry wzrok.

Zaświadczenia zdrowotne nie są wydawane psom w wieku poniżej 2 lat. To dlatego, że niektóre problemy zdrowotne pojawiają się dopiero po osiągnięciu przez psa pełnej dojrzałości. Z tego powodu często zaleca się, aby psy nie były  rozmnażane przed ukończeniem dwóch lub trzech lat.

Opieka

Jamniki mają dużo wytrzymałości i energii. Uwielbiają spacery lub zabawy na świeżym powietrzu z innymi psami, lubią polować i kopać. Są również aktywne w domu i radzą sobie dobrze w małych pomieszczeniach mieszkalnych, o ile codziennie wykonują umiarkowaną ilość ćwiczeń. Dwa półmilowe spacery dziennie (około 10 minut każdy) są w porządku. Czasami, gdy czasu jest mało, gra w aportowanie zaspokoi ich potrzebę aktywności.

Nie nadają się do życia na zewnątrz lub w budzie, powinny mieszkać w domu. Jamniki mogą zranić plecy, wskakując na meble i zeskakując z nich, więc zdobądź rampę lub stopnie i naucz je z niej korzystać, jeśli chcą być na kanapie lub łóżku. Kiedy trzymasz jamnika, zawsze uważaj, aby podeprzeć jego plecy i klatkę piersiową.

Jamniki mogą szybko się uczyć, jeśli są odpowiednio zmotywowane. Używaj pozytywnych wzmocnień, takich jak nagrody w postaci jedzenia lub ulubiona zabawka, aby przyciągnąć ich uwagę i utrzymuj krótkie sesje treningowe. Jamnik szybko się znudzi, jeśli będzie powtarzał to samo ćwiczenie w kółko, więc spraw, aby ćwiczenie posłuszeństwa było zabawne i interesujące.

Szkolenie w domu może czasami stanowić problem w przypadku tej rasy. Jamnik może nie widzieć potrzeby stosowania zakazów na zewnątrz. Cierpliwość i konsekwencja to podstawa. Pomocne jest również szkolenie w kojcach.

Poza treningiem domowym, trening w kojcu jest sposobem, aby upewnić się, że Twój jamnik nie zaczbnie robić rzeczy, których nie powinien. Jak każdy pies, jamniki mogą być destrukcyjne jako szczenięta. Trening w kojcu w młodym wieku pomoże również Twojemu jamnikowi zaakceptować zamknięcie, jeśli kiedykolwiek będzie musiał zostać umieszczony w klinice lub hospitalizowany. Jednak nigdy nie wkładaj jamnika do kojca na cały dzień. To nie jest więzienie i nie powinien spędzać w nim więcej niż kilka godzin, chyba że śpi tam w nocy. Jamniki są towarzyskimi psami i nie są przeznaczone do spędzenia życia zamknięte w klatce lub psiarni.

Jamnik świetnie sprawdza się jako pies stróżujący, ale potrafi być hałaśliwy. Zwłaszcza mini mogą być zabawne. Pamiętaj o tym, jeśli Twój jamnik będzie mieszkał w mieszkaniu lub na osiedlu.

Karmienie

Zalecana dzienna porcja: 1/2 do 1 1/2 szklanki wysokiej jakości suchej karmy dziennie

UWAGA: Ile zjada Twój dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy to oddzielne jednostki, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował czegoś więcej niż pies kanapowy. Jakość kupowanej karmy dla psów również ma znaczenie — im lepsza karma dla psów, tym lepiej będzie odżywiać Twojego psa i tym mniej będziesz musiał wrzucić do jego miski.

Więcej informacji na temat karmienia jamnika znajdziesz w naszych wytycznych dotyczących kupowania odpowiedniej karmy, karmienia szczeniaka i dorosłego psa.

Kolor futra i pielęgnacja

Sierść jamnika gładkiego jest krótka i błyszcząca. Jednokolorowe Jamniki gładkie są często rude lub kremowe, być może z kilkoma czarnymi włosami. Jamniki dwukolorowe gładkie są zwykle czarne, czekoladowe, koloru dzika (siwe), szare (niebieskie) lub Isabella (płowe) z brązowymi lub kremowymi znaczeniami. Pstrokate jamniki mają pstrokaty wzór na sierści, z jasnymi i ciemnymi obszarami w równomiernym rozmieszczeniu (ani jasne, ani ciemne nie dominuje). Podczas gdy wymagane są ciemne oczy to niewielka lub brak białej sierści na klatce piersiowej jest akceptowalna dla jamników jednobarwnych i częściowo dwubarwnych jamików. Całkowicie niebieskie oczy i duża ilość białych włosów na klatce piersiowej są dopuszczalne dla jamników cętkowanych. Inne wzory kolorystyczne to pręgowany, u którego na całym ciele występują ciemne pręgi, oraz sobolowy, gdzie występuje ogólnie ciemna warstwa włosów.

Jamniki szorstkowłose mają zupełnie inną sierść niż jamniki gładkie. Mają krótkie, gęste, twarde włosy okrywowe z bardziej miękkim podszerstkiem. Twarde włosy okrywowe znajdują się na całym ciele z wyjątkiem szczęki, brwi i uszu. Podczas gdy wszystkie kolory występujące w jamniku gładkim są akceptowalne dla szorstkowłosego, obecnie powszechnym kolorem jest dzik.

Jamniki długowłose mają lśniącą, lekko falującą, długą sierść, która nadaje im elegancki wygląd. Występują w tych samych kolorach, co jamnik gładki.

Jasnokolorowe jamniki zwykle mają jasnoszare, jasnoorzechowe, zielone lub niebieskie oczy, a nie różne odcienie brązu. Mogą również mieć oczy w dwóch różnych kolorach; w rzadkich przypadkach, takich jak ubarwienie podwójnie pstrokate (w którym różne ilości białego zabarwienia występują na ciele oprócz wzoru pstrokatego), jamniki mogą mieć niebieskie i brązowe oko.

Jamniki to rasa mało wymagająca w utrzymaniu. Linieją, ale nie nadmiernie. O ile nie wytarzały się w czymś, co brzydko pachnie, na ogół nie trzeba ich często kąpać i są wolne od psiego zapachu. Gładkie jamniki można przecierać wilgotną ściereczką między kąpielami, aby utrzymać je w czystości. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym jest zimno w zimie, Twój jamnik gładki może potrzebować swetra, gdy wychodzi na zewnątrz.

Jamniki szorstkowłose wymagają regularnego szczotkowania, a ich sierść musi być strzyżona dwa do trzech razy w roku, aby wyglądały jak najlepiej. Poproś hodowcę, od którego kupiłeś jamnika szorstkowłosego lub swojego groomera, aby pokazał ci, jak to zrobić.

Jamniki długowłose należy regularnie czesać, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Muszą być kąpane częściej niż jamniki gładkie, a później trzeba je suszyć, aby ich sierść wyglądała dobrze.

W przypadku wszystkich odmian i wielkości jamników należy zwrócić szczególną uwagę na ich opadające uszy, które mogą być pożywką dla grzybów, bakterii i roztoczy. Zwilż wacik środkiem do czyszczenia uszu zalecanym przez lekarza weterynarii i wycieraj uszy raz w tygodniu. Nie wchodź głębiej niż pierwszy knykieć na palcu i nigdy nie wkładaj bawełnianego wacika do ucha psa.

Inne potrzeby pielęgnacyjne obejmują pielęgnację pazurków i higienę jamy ustnej. Przycinaj pazury jamnika raz lub dwa razy w miesiącu. Jeśli słyszysz, jak klikają na podłodze, są za długie. Im wcześniej przyzwyczaisz swojego jamnika do przycinania paznokci, tym mniej stresujące jest to doświadczenie.

Myj zęby co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu – lepiej codziennie – aby usunąć kamień nazębny i bakterie. Zacznij od małego szczeniaka, żeby przyzwyczaił się do tej czynności.

Podczas pielęgnacji sprawdzaj, czy nie ma ran, wysypek lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, tkliwość lub stan zapalny skóry, uszu, nosa, ust i oczu oraz na łapach. Uszy powinny ładnie pachnieć, bez nadmiernej ilości woskowiny i mazi w środku, a oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia i wydzieliny. Twoje staranne cotygodniowe badanie pomoże Ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Dzieci i inne zwierzęta

Jamniki dobrze radzą sobie z dziećmi we własnej rodzinie, jeśli zostaną do niej wcześnie wprowadzone. Mogą nie przepadać za przyjaciółmi Twoich dzieci, więc nadzoruj czas zabawy.

Dzięki długiemu grzbietowi jamnika można łatwo skrzywdzić, jeśli nie jest odpowiednio traktowany. Ustal zasadę, że małe dzieci mogą trzymać lub głaskać jamnika tylko wtedy, gdy siedzą na podłodze. Zawsze ucz dzieci, jak podchodzić do psów i dotykać ich, i zawsze nadzoruj wszelkie interakcje między psami a małymi dziećmi, aby zapobiec gryzieniu lub pociąganiu za ucho lub ogon ze strony którejkolwiek ze stron. Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie zbliżało się do psa podczas snu lub jedzenia, ani nie próbowało zabrać mu jedzenia. Żaden pies nie powinien być pozostawiony sam na sam z dzieckiem.

Jamniki dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli są im przedstawiane w wieku szczenięcym. Ze swoją odważną, dominującą formą osobowości mogą być najlepszymi psami.

Oceniono nas już ponad 500 razy

Tutaj możesz przeczytać 20 najnowszych recenzji wszystkich naszych produktów. Niestety załadowanie ich wszystkich zajęłoby zbyt dużo czasu, dlatego określiliśmy taki limit. Jak tylko pojawi się nowa recenzja, lista zostanie natychmiast zaktualizowana!

ELŻBIETA PANEKpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Komentarz
Dopiero wprowadziłam na razie smakuje

4 tygodnie temu
Ewapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
3/5

Jescze nie otworzyłam tej paczki😜

2 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie je, co przy poprzedniej karmie się nie zdarzało.

2 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

2 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

2 miesiące temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Psiaki się zajadają, i mniej się drapią

2 miesiące temu
Lucyna B.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Ewa Rachwałpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie ją zjada. Chrupki w odpowiedniej wielkości. Brak sensacji żołądkowych. Słowem szczęśliwy pies.

2 miesiące temu

Czy jesteś ciekaw innych ras psów?

Zebraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze rasy psów i scharakteryzowaliśmy je tak, jak pokazano powyżej. Labrador, husky syberyjski, owczarek niemiecki, beagle, yorkie czy chihuahua… staraliśmy się napisać o tym wszystkim coś wyjątkowego.

border collie

Border Collie

opis rasy psa

Buldog

opis rasy psa

Buldog Francuski

opis rasy psa

Cane Corso

opis rasy psa

golden retriever

Golden Retriever

opis rasy psa

Hawańczyk

opis rasy psa

Jamnik

opis rasy psa

barna labrador ül

Labrador Retriever

opis rasy psa

Owczarek niemiecki

opis rasy psa

Puli

opis rasy psa

Rottweiler

opis rasy psa

Staffordshire Terrier

opis rasy psa

Syberyjski Husky

opis rasy psa

Wyżeł Węgierski

opis rasy psa

Dostawa na następny dzień

Jeżeli zamówienie złożysz do południa, zawartość Twojej paczki może wylądować w misce Twojego psa już następnego dnia. Pamiętaj, że dostarczamy do wszystkich miejscowości w Polsce!

Składniki premium

Składniki wszystkich naszych karm pochodzą od sprawdzonych dostawców. Dla nas bezpieczeństwo Twojego psa jest najważniejsze! Możesz nam zaufać.

Masz pytanie lub utknąłeś?

Napisz do nas na Facebooku lub zadzwoń.

Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii