Hawańczyk

Rasa psów Hawańczyk zyskała wielu wielbicieli długimi, jedwabistymi włosami, wyrazistymi oczami i milutkim rozmiarem. Wyhodowany jako pies do towarzystwa kubańskiej arystokracji w XIX wieku, zyskał przydomek „pies rzep”, ponieważ zawsze trzyma się boku właściciela.

Chociaż są to psy rasowe, nadal możesz je znaleźć w schroniskach i ośrodkach ratunkowych. Pamiętaj o adopcji! Nie  musisz kupować psa, w schroniskach jest wiele czekajacych na dom.

Nie traktuj jednak tego psiaka jako poduszkowca –  Hawańczyk jest wyszkolony i zaskakująco energiczny, celuje w psich sportach i psich karierach, od cyrkowców po pomoc osobom niepełnosprawnym. Uwielbia swoich ludzi i nie znosi długich okresów pozostawania samemu w domu. Upewnij się, że Twój psiak będzie miał stałe towarzystwo, a będziesz miał inteligentnego, futrzanego członka rodziny, który będzie chętny do pomocy.

Więcej na temat rasy

Hawańczyk promieniuje swoją czułą osobowością na wszystkich, w tym na obcych, dzieci, inne psy, a nawet koty. Ale jego rodzina otrzyma lwią część jego miłości – mając wybór, przyklei się jak klej do boku właściciela. Potencjalną wadą całego tego oddania jest to, że pozostawiony sam sobie Hawańczyk może stać się niespokojny. To zdecydowanie pies domowy, pozostawiony na podwórku – lub gdziekolwiek z dala od rodziny – nie będzie szczęśliwym psem.

Jego osobowość  „rzepa” nie jest tak zaskakująca, biorąc pod uwagę, że został wyhodowany, aby dotrzymywać towarzystwa bogatym rodzinom z jego rodzinnej wyspy Kuby. Od tego czasu jednak rasa ta udowodniła, że nadaje się do innych rzeczy niz tylko ogrzewanie kolan. Hawańczyki są dość łatwe do wyszkolenia i mogą pracować jako psy terapeutyczne i asystujące, potrafią wywęszyć pleśń i termity oraz mogą wykonywać  błazeńskie wybryki w przedstawieniach.

Mają też zaskakującą ilość energii jak na swój wzrost, a u rodziny lubiącej rywalizację, Hawańczyki z radością zmierzą się z takimi sportami jak trening wytrzymałości, freestyle, posłuszeństwo i bieganie za piłeczką.

Podobnie jak w przypadku wielu małych psów, uwielbiający właściciele często zbytnio rozpuszczają Hawańczyka. Prawdopodobnie będą tego żałować — złe nawyki, takie jak spożywanie tylko jedzenia dla ludzi, mogą pojawić się bardzo szybko Ta rasa potrafi nieźle oszukiwać i może się okazać, że to Twój Hawańczyk Cię szkoli, a nie na odwrót.

Pomimo swoich dziwactw, a może nawet dzięki nim, Hawańczyk jest wspaniałym i utalentowanym zwierzakiem.

Hawańczyk

Najważniejsze fakty

  • Hawańczyk jest psem do towarzystwa, który rozwija się w towarzystwie swojej rodziny. Może cierpieć z powodu lęku separacyjnego, gdy jest pozostawiony sam. Najlepiej radzi sobie, gdy ktoś jest w domu w ciągu dnia, aby dotrzymać mu towarzystwa.

  • Chociaż na ogół z tego wyrastają, hawańskie szczenięta (inne rasy zresztą też) dość często jedzą własne stolce. Od razu zgarnij kupę szczeniaka, aby nie mógł sobie pozwolić na ten wstrętny nawyk.

  • Długa, jedwabista sierść Hawańczyków jest piękna, ale wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji. Wielu właścicieli woli przycinać ją na krótko, ale jeśli chcesz popisać się swoim pupilem, musisz pozwolić jej rosnąć długo i zainwestować sporo czasu w pielęgnację lub pieniądze na opłacenie groomera. Kolejny powód, aby zachować długą sierść –  jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie, długa sierść pomaga utrzymać chłód.

  • Hawańczyki dobrze sobie radzą we wszystkich rodzajach budownictwa, od mieszkań po domy z dużymi podwórkami. Ale prawdopodobnie będzie szczekał, gdy zobaczy kogoś przechodzącego obok domu lub gdy usłyszy dziwny dźwięk. Dobrą wiadomością jest to, że nie szczeka tylko po to, by usłyszeć własny głos.

  • Hawańczyk uwielbia patrzeć na świat z góry i odnajduje się nieźle na oparciach sof i stołów, aby obserwować upływający dzień.

  • Papier jest ulubioną zabawką Hawańczyków, a ta sprytna mała rasa zrobi wszystko, aby go znaleźć, nawet wąchając kurtki twoich gości. Niezwykłą gratką jest papier toaletowy, którego rozrywanie może dać mu wiele godzin przyjemności . Rzuć mu rolkę, a Twój dom wkrótce będzie wyglądał, jakby został zaatakowany przez żartownisiów na Halloween.

  • Hawańczyk potrzebuje tyle samo ruchu, co większy pies. Długi spacer lub aktywna zabawa każdego dnia powinny wystarczyć.

  • Aby mieć zdrowego psa, nigdy nie kupuj szczeniaka od nieodpowiedzialnego hodowcy, nielegalnej hodowli lub sklepu zoologicznego. Poszukaj renomowanego hodowcy, który testuje swoje psy hodowlane, aby upewnić się, że są wolne od chorób genetycznych, które mogą przenosić się na szczenięta  oraz, że mają ustabilizowany temperament.

bulldog kutya
bulldog kutya
bulldog kutya
bulldog kutya

Osobowość

Hawańczyk to łagodna i czuła rasa, która żywi się ludzkim towarzystwem. Twój Hawańczyk często chodzi za tobą z pokoju do pokoju przez cały dzień i może się bardzo niepokoić, gdy zostanie sam.

Jest również inteligentny i będzie lubił rozśmieszać cię głupkowatymi wybrykami lub po prostu siedzieć na kolanach i patrzeć, co się dzieje.

Na temperament wpływa wiele czynników, w tym genetyka, trening i socjalizacja. Szczenięta o miłych temperamentach są ciekawskie i zabawne, chętnie podchodzą do ludzi i są przez nich trzymane. Wybierz szczeniaka z umiarkowanym temepramentem, a nie tego, który bije rodzeństwo z miotu lub ukrywa się w kącie.

Zawsze spotkaj się przynajmniej z jednym z rodziców — zwykle matka jest osobą, która jest dostępna — aby upewnić się, że ma miły temperament, z którym czujesz się komfortowo. Spotkanie z rodzeństwem lub innymi krewnymi rodziców jest również pomocne w ocenie, jaki będzie szczeniak, gdy dorośnie.

Jak każdy pies, Hawańczyk potrzebuje wczesnej socjalizacji – kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, widokami, dźwiękami i doświadczeniami – kiedy jest młody. Socjalizacja pomaga upewnić się, że Twój hawański szczeniak wyrośnie na dobrze ułożonego psa.

Zapisanie go do przedszkola dla szczeniąt to świetny początek. Regularne zapraszanie gości i zabieranie go do parków o dużym natężeniu ruchu, sklepów, w których można przebywać z psami, a także na spokojne spacery w celu poznania sąsiadów również pomoże mu szlifować umiejętności społeczne.

Zdrowie

Hawańczyki są ogólnie zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie zachorują na którąkolwiek lub wszystkie z poniższych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Jeśli kupujesz szczeniaka, znajdź dobrego hodowcę, który pokaże Ci świadectwa zdrowia obojga rodziców Twojego szczeniaka. Świadectwa zdrowotne dowodzą, że pies został przetestowany i jest wolny od określonej choroby. Przy Hawańczyku należy spodziewać się certyfikatów zdrowotnych od Ortopedycznej Fundacji dla Zwierząt (OFA) na dysplazję stawu biodrowego (z wynikiem równym lub lepszym), dysplazję łokciową, niedoczynność tarczycy i chorobę von Willebranda,  z Auburn University na trombopatię, oraz od Fundacji Canine Eye Registry Foundation (CERF) poświadczającej, że ma dobry wzrok. Świadectwa zdrowia można potwierdzić na stronie internetowej OFA (offa.org).

Dysplazja stawu biodrowego: Dysplazja stawu biodrowego to choroba zwyrodnieniowa, w której staw biodrowy jest osłabiony z powodu nieprawidłowego wzrostu i rozwoju. Ta choroba występuje u wielu ras psów. Chociaż jest to choroba genetyczna, którą hodowcy badają, może pojawić się u szczeniąt urodzonych przez rodziców wolnych od tej choroby. Leczenie obejmuje leki, utratę masy ciała w przypadku nadwagi, suplementy diety, a czasami zabieg chirurgiczny.

Dysplazja łokcia: Dysplazja łokcia jest podobna do dysplazji stawu biodrowego; to choroba zwyrodnieniowa, która atakuje staw łokciowy. Uważa się, że jest to spowodowane nieprawidłowym wzrostem i rozwojem, powodującym zniekształcenie i osłabienie stawu. Choroba ma różne nasilenie –  niektóre psy rozwijają tylko trochę sztywności, inne stają się kulawe. Leczenie to zabieg chirurgiczny, kontrola wagi i leki.

Chondrodysplazja: jest to zaburzenie genetyczne, które jest często błędnie określane jako „karłowatość”. Psy dotknięte chorobą mają nienormalnie krótkie kończyny, nietypowe dla rasy. Może to wahać się od prawie normalnego funkcjonowania do okaleczenia i utykania. W lżejszych przypadkach psy mogą żyć pełnią życia i zdrowo, ale żaden pies z tym zaburzeniem nie powinien być rozmnażany.

Choroba Legga-Perthesa: powoduje deformację głowy kości udowej. Zaczyna się od zmniejszenia dopływu krwi do głowy kości udowej, aż w końcu kość obumiera, zapada się i ulega deformacji. Rezultatem jest zapalenie stawów lub zapalenie stawu biodrowego. Nie jest jasne, co powoduje tę chorobę, ale może to być dziedziczne lub związane z urazem. Leczenie obejmuje odpoczynek, fizjoterapię oraz chirurgiczne usunięcie zdeformowanej głowy i szyi kości udowej. Psy na ogół dobrze sobie radzą po operacji, a wiele z nich cierpi tylko z powodu lekkiego utykania, szczególnie podczas zmian pogody.

Zaćma: zaćma to zmętnienie soczewki oka, które powoduje utratę wzroku. Dotknięte oko ma mętny wygląd. Jest to choroba dziedziczna i zwykle pojawia się w starszym wieku, ale może wystąpić w każdym wieku. Zaćmę leczy się chirurgicznie.

Głuchota: głuchota dostarcza wielu wyzwań zarówno psu, jak i właścicielowi. Niektóre formy głuchoty i ubytku słuchu można leczyć lekami i zabiegami chirurgicznymi, ale zazwyczaj nie można jej wyleczyć . Niesłyszącemu psu trzeba poświęcić cierpliwość i czas, a na rynku jest wiele produktów, takich jak wibrujące obroże, które ułatwiają życie Wam obojgu.

Zwichnięcie rzepki: zwichnięcie rzepki, znane również jako „podstępne kolano”, jest częstym problemem u małych psów. Dzieje się tak, gdy rzepka, która składa się z trzech części — kości udowej, rzepki (pod kolanem) i piszczeli (łydki) — nie jest odpowiednio ułożona. Powoduje to kulawiznę lub nieprawidłowy chód. Leczeniem zwichnięcia rzepki jest zwykle zabieg chirurgiczny.

Zespolenie wrotno- układowe: to nieprawidłowy przepływ krwi, w którym krew z przewodu pokarmowego omija wątrobę i przechodzi do układowego krążenia żylnego. Kiedy tak się dzieje, toksyny, które są normalnie usuwane przez wątrobę, krążą w organizmie, prowadząc do innych chorób, takich jak encefalopatia wątrobowa. Zespolenie wrotno – układowe zwykle występuje w połączeniu z inną chorobą, a objawy obejmują zaburzenia równowagi, utratę apetytu, nadmierną senność, ślepotę, depresję, osłabienie, drgawki, dezorientację i śpiączkę. Zmiana diety i zabieg chirurgiczny może pomóc w leczeniu problemu.

Szmer serca: zakłócenie przepływu krwi jest przyczyną szmerów serca. Istnieje pięć stopni szmerów serca –  są oceniane na podstawie tego, jak dobrze słyszalny jest szmer. Szmery serca są wskaźnikiem choroby; konieczne jest leczenie, które może obejmować leki, specjalną dietę i ograniczenia ćwiczeń.

Niewydolność zastawki mitralnej: niewydolność zastawki mitralnej jest częściej obserwowana u starszych psów, gdy zastawka, która znajduje się między lewym przedsionkiem a komorą, zaczyna zawodzić. Kiedy tak się dzieje, zastawka mitralna nie zapobiega przepływowi krwi do lewego przedsionka. Może to spowodować niewydolność serca. Objawy obejmują nadciśnienie, płyn w płucach i zmniejszenie wydolności mięśnia sercowego. Leczenie obejmuje przyjmowanie leków, zmianę diety i ograniczenia ćwiczeń.

Opieka

Chociaż Hawańczyk jest małą rasą, ma sporo energii do spalenia. Długi spacer lub aktywna gra w aportowanie każdego dnia sprawią, że będzie szczęśliwy.

Hawańczyk dobrze sobie radzi w różnych domach, od mieszkań po duże domy z podwórkami – o ile jest psem pozostającym w domu. Ta rasa nie nadaje się do życia na podwórku. Najszczęśliwszy jest z rodziną. Chociaż nie są przesadnie głośne, szczekają na przechodniów, więc jeśli w Twoim domu obowiązują ograniczenia dotyczące hałasu, może to nie być rasa dla Ciebie.

Jego chęć zadowolenia właścicieli sprawia, że ​​w większości przypadków Hawańczyk jest dość łatwy do wyszkolenia. Zalecane jest podstawowe posłuszeństwo, począwszy od lekcji dla szczeniąt. Szkolenie domowe może być jednak szczególnie trudne dla Hawańczyka, więc podczas tego procesu musisz być szczególnie cierpliwy. W końcu się uda, ale trening z transporterkiem (klatką) jest koniecznością.

Lęk separacyjny może być poważnym problemem dla Hawańczyka i jego właściciela. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest całkowite jego unikanie. Nie zostawiaj psa samego na dłuższy czas, a kiedy już wyjdziesz, umieść go w klatce z mnóstwem wytrzymałych zabawek, aby był zajęty.

Chociaż jest mały i puszysty, Hawańczyk nie jest zabawką. Jak wszystkie rasy, musi nauczyć się dobrych manier. Nie rozpieszczaj go resztkami ze stołu ani noszeniem go przez cały czas, bo przytyje lub stanie się nadmiernie zaborczy.

Karmienie

Zalecana dzienna porcja: 1/2 do 1 szklanki wysokiej jakości suchej karmy dziennie, podzielonej na dwa posiłki.

UWAGA: Ile zjada Twój dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy to oddzielne jednostki, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował czegoś więcej niż pies kanapowy. Jakość kupowanej karmy dla psów również ma znaczenie — im lepsza karma dla psów, tym lepiej będzie odżywiać Twojego psa i tym mniej będziesz musiał wrzucić do jego miski.

Utrzymuj swojego Hawańczyka w dobrej formie, odmierzając jego jedzenie i karmiąc go dwa razy dziennie, zamiast zostawiać jedzenie przez cały czas. Jeśli nie masz pewności, czy ma nadwagę, zrób mu badanie wzroku i test praktyczny.

Najpierw spójrz na niego. Powinieneś być w stanie zobaczyć talię. Następnie połóż dłonie na jego plecach, kciuki wzdłuż kręgosłupa, palce rozłożone w dół. Powinieneś czuć, ale nie widzieć jego żeber, bez konieczności mocnego naciskania. Jeśli nie jesteś w stanie, potrzebuje mniej jedzenia i więcej ćwiczeń.

Więcej informacji na temat karmienia Hawańczyków znajdziesz w naszych wytycznych dotyczących kupowania odpowiedniej karmy, karmienia szczeniaka i dorosłego psa.

Kolor futra i pielęgnacja

Sierść Hawańczyków jest gruba, ale jedwabista, miękka i lekka i nie zrzuca się łatwo. Sierść jest długa i waha się od prostej do kręconej, chociaż falista jest uważana za idealną na ring wystawowy. Występuje w kolorze białym, czarnym, czarnym podpalanym, sobolowym, szarym i wielu innych kolorach i ubarwieniach.

Wielu właścicieli przycina tej rasie sierść na krótko, aby ułatwić pielęgnację. Ale jeśli chcesz pokazać swojego Hawańczyka na wystawach – lub po prostu chcesz, by wygladał naturalnie – będziesz musiał utrzymac jej długość i musisz liczyć się z częstą pielęgnacja.

Przy utrzymywaniu długiej sierści wymaga codziennego szczotkowania, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów, oraz częstych kąpieli, aby utrzymać ją w czystości. Ogólnie rzecz biorąc, mądrze jest wiązać jego sierść nad oczami, aby zapobiec podrażnieniom — też wygląda uroczo.

Jeśli nie jesteś bardzo zmotywowany i wykwalifikowany, prawdopodobnie lepiej będzie, jeśli skorzystasz z profesjonalnego groomera. Właściciele mogą nauczyć się pielęgnować swoje psy, ale do utrzymania sierści tej rasy w dobrej kondycji potrzebna jest zdeterminowana osoba.

Łzawiące oczy i wynikające z tego plamy po łzach są powszechne u Hawańczyków. Pamiętaj, że nadmierne łzawienie może sygnalizować problem z oczami i powinno zostać sprawdzone przez weterynarza. Jednak większość plam łez nie jest poważna, a przyczyna jest po prostu nieznana. Zaplamiony wygląd można poprawić, utrzymując w czystości włosy wokół oczu (przecieraj codziennie wilgotną szmatką). Na rynku dostępne są produkty wybielające stworzone specjalnie do rozjaśniania przebarwień, co bywa pomocne.

Myj zęby Hawańczyka co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie, które się w nim czają. Codzienne szczotkowanie jest jeszcze lepsze, jeśli chcesz zapobiegać chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Przycinaj pazurki raz lub dwa razy w miesiącu, jeśli pies nie ściera ich naturalnie. Jeśli słyszysz, jak klikają na podłodze, są za długie. Krótkie, starannie przycięte pazury utrzymują łapki w dobrej kondycji i zapobiegają zadrapaniom nóg, gdy Hawańczyk entuzjastycznie podskakuje, by Cię powitać.

Zacznij przyzwyczajać Hawańczyka do szczotkowania i badania, gdy jest szczeniakiem. Często dotykaj jego łap — psy są drażliwe na ich punkcie — i zaglądaj do jego ust i uszu. Spraw, aby pielęgnacja ciała była pozytywnym doświadczeniem wypełnionym pochwałami i nagrodami, a położysz podwaliny pod łatwe badania weterynaryjne i inne czynności, gdy będzie dorosły.

Podczas pielęgnacji sprawdzaj, czy nie ma ran, wysypek lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, wrażliwośc na dotyk lub stan zapalny skóry, uszu, nosa, ust i oczu oraz łap. Oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia i wydzieliny. Twoje staranne cotygodniowe sprawdzenie pomoże Ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Dzieci i inne zwierzęta

Hawańczyk jest doskonałym psem rodzinnym, który kocha wszystkich, w tym dzieci w każdym wieku oraz inne psy i zwierzęta domowe. Ale ponieważ jest tak mały, może łatwo zostać zraniony przez przypadek, więc szczególnie ważne jest, aby nauczyć dzieci, jak traktować psa.

Należy zawsze uczyć dzieci, jak podchodzić do psów i dotykać ich, oraz zawsze nadzorować wszelkie interakcje między psami a małymi dziećmi, aby zapobiec ugryzieniu lub pociąganiu za ucho lub ogon ze strony którejkolwiek ze stron. Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie zbliżało się do psa podczas jedzenia lub snu, ani nie próbowało zabrać mu jedzenia. Żaden pies, bez względu na to, jak przyjazny, nigdy nie powinien być pozostawiony bez opieki  – sam na sam z dzieckiem.

Oceniono nas już ponad 500 razy

Tutaj możesz przeczytać 20 najnowszych recenzji wszystkich naszych produktów. Niestety załadowanie ich wszystkich zajęłoby zbyt dużo czasu, dlatego określiliśmy taki limit. Jak tylko pojawi się nowa recenzja, lista zostanie natychmiast zaktualizowana!

ELŻBIETA PANEKpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Komentarz
Dopiero wprowadziłam na razie smakuje

4 tygodnie temu
Ewapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
3/5

Jescze nie otworzyłam tej paczki😜

2 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie je, co przy poprzedniej karmie się nie zdarzało.

2 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

2 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

2 miesiące temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Psiaki się zajadają, i mniej się drapią

2 miesiące temu
Lucyna B.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Ewa Rachwałpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie ją zjada. Chrupki w odpowiedniej wielkości. Brak sensacji żołądkowych. Słowem szczęśliwy pies.

2 miesiące temu

Czy jesteś ciekaw innych ras psów?

Zebraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze rasy psów i scharakteryzowaliśmy je tak, jak pokazano powyżej. Labrador, husky syberyjski, owczarek niemiecki, beagle, yorkie czy chihuahua… staraliśmy się napisać o tym wszystkim coś wyjątkowego.

border collie

Border Collie

opis rasy psa

Buldog

opis rasy psa

Buldog Francuski

opis rasy psa

Cane Corso

opis rasy psa

golden retriever

Golden Retriever

opis rasy psa

Hawańczyk

opis rasy psa

Jamnik

opis rasy psa

barna labrador ül

Labrador Retriever

opis rasy psa

Owczarek niemiecki

opis rasy psa

Puli

opis rasy psa

Rottweiler

opis rasy psa

Staffordshire Terrier

opis rasy psa

Syberyjski Husky

opis rasy psa

Wyżeł Węgierski

opis rasy psa

Dostawa na następny dzień

Jeżeli zamówienie złożysz do południa, zawartość Twojej paczki może wylądować w misce Twojego psa już następnego dnia. Pamiętaj, że dostarczamy do wszystkich miejscowości w Polsce!

Składniki premium

Składniki wszystkich naszych karm pochodzą od sprawdzonych dostawców. Dla nas bezpieczeństwo Twojego psa jest najważniejsze! Możesz nam zaufać.

Masz pytanie lub utknąłeś?

Napisz do nas na Facebooku lub zadzwoń.

Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii