Wyżeł Węgierski

Stworzona na Węgrzech do pracy jako pies aportujący, rasa wyżeł ma arystokratyczny charakter. Jedyne, czego naprawdę chcą, to być kochanymi.

Chociaż są to psy rasowe, możesz znaleźć wyżła w schroniskach lub pod opieką organizacji ratowniczych. Jeśli to jest rasa dla Ciebie, zdecyduj się na adopcję, jeśli to możliwe!

Wyzły to super towarzysze dla aktywnych rodzin, które mogą zapewnić im ćwiczenia i uwagę, jakich pragną. Chociaż te psy są dość czułe, nie lubią życia w mieszkaniu. Zdecydowanie wolą biegać po dużym podwórku i spalać energię.

DogTime poleca to legowisko, aby zapewnić dobry sen średniej wielkości wyżłowi. Powinieneś także kupić tę zabawkę dla psa, aby pomóc spalić energię Twojemu szczeniakowi!

Więcej na temat rasy

Rasa ta jest często określana jako „rzep”. Te psy są czułe, ale średniej wielkości pies myśliwski jest szczególnie przywiązany do swoich ludzi.

Jego natura ma związek z jego przeszłością: wyżeł na Węgrzech został stworzony zarówno jako wyżeł, jak i pies aportujący, który pracował blisko myśliwego, nigdy nie oddalając się zbyt daleko. Ta cecha jest nadal widoczna u dzisiejszego wyżła, który woli opierać się o nogę lub służyć jako ocieplacz stóp. Jeśli cień psa przez cały dzień Cię denerwuje, wybierz inną rasę.

Pomimo zamiłowania do trzymania się blisko swoich ludzkich kumpli, wyżły są wszechstronnymi i pracowitymi psami, które są najszczęśliwsze, gdy mają pracę do wykonania. W rodzinie praca ta może być towarzyszeniem myśliwemu, bycie psem terapeutycznym lub kumplem do biegania. Daj mu co najmniej godzinę ćwiczeń dziennie, a będzie twoim najlepszym przyjacielem.

Jeśli interesujesz się sportami i zajęciami dla psów, Twój wyżeł prawdopodobnie z przyjemnością weźmie udział w zawodach. Jest pierwszą i jak dotąd jedyną rasą, która dała pięciokrotnego championa – w ułożeniu, na wybiegu, posłuszeństwie i trenowaniu tego wrażliwego psa z życzliwością i pozytywnym wzmocnieniem. Szybko się uczy, a jego wyostrzone zmysły i instynkt opiekuńczy czynią go doskonałym psem stróżującym.

Wyżły to gaduły i będą skomleć, jęczeć lub wydać inne dźwięki, aby przekazać Ci swoją opinię na temat wszystkiego, co się dzieje. Niektóre mogą stać się rekreacyjnymi szczekaczami, jeśli ten nawyk nie zostanie wcześnie opanowany.

Nic dziwnego, że najlepszy dom dla wyżła to taki, w którym ktoś jest w ciągu dnia, aby dotrzymać mu towarzystwa i zapewnić mu aktywność i stymulację umysłową, której potrzebuje. Bez tego mogą się nudzić i niszczyć. Jednak z odpowiednią rodziną jest żywym, kochającym, delikatnym przyjacielem, który odwdzięczy się dziesięciokrotnie większą miłością, jaką mu dajesz.

WYŻEŁ WĘGIERSKI

Najważniejsze fakty

 • Wyżeł jest aktywną rasą i potrzebuje co najmniej 60 minut ćwiczeń każdego dnia. Lubią długie spacery, jogging i aportowanie, a także psie sporty.
 • Wyzły są nisko lub średnio liniejąca rasą i potrzebują tylko cotygodniowego szczotkowania, aby nie miały luźnych włosów. Rzadko potrzebują kąpieli i nie mają silnego psiego zapachu.
 • Wyżeł rozwija się w towarzystwie ludzi. Będzie podążać za członkami rodziny z pokoju do pokoju i lubi być dotykany przez swoich ludzi.
 • Wyzżły nie są zalecane dla osób, które pracują przez wiele godzin. Wyżeł może cierpieć na lęk separacyjny, który może prowadzić do destrukcyjnych zachowań.
 • Mają tendencję do żucia. Zapewnij swojemu pupilowi dużą ilością zabawek do żucia, aby chronić swój dobytek.
 • Wyżeł najlepiej radzi sobie w domach z ogrodzonymi podwórkami, gdzie może bezpiecznie biegać i bawić się.
 • Wyżeł powinien mieszkać w domu z rodziną, a nie na zewnątrz. Ich futro nie chroni ich przed zimnem i nie mogą się rozwijać bez ludzkiego towarzystwa.
 • Chociaż nie są polecane do domów z małymi dziećmi, wyżły są bardzo przywiązani do dzieci i mogą być świetnymi towarzyszami dla starszych, energicznych dzieci.
 • Trening i socjalizacja to konieczność w przypadku tej rasy. Mogą być trudne w obsłudze, jeśli nie są odpowiednio przeszkolone, i mogą stać się nieśmiałe i ciche, jeśli nie są odpowiednio uspołecznione.
 • Rasa ta dobrze radzi sobie z innymi psami, a nawet dogaduje się z kotami, jeśli są z nimi wychowywane. Jednak nie nadają się do domów, w których przebywają małe zwierzęta, takie jak króliki, myszoskoczki, świnki morskie lub ptaki.
 • Aby zdobyć zdrowego psa, nigdy nie kupuj szczeniaka w sklepie dla szczeniąt, sklepie zoologicznym lub od hodowcy, który nie zapewnia zaświadczeń ani gwarancji zdrowotnych. Poszukaj renomowanego hodowcy, który testuje swoje psy hodowlane, aby upewnić się, że są one wolne od chorób genetycznych, które mogą przenosić się na szczenięta oraz tego, jaki maja temperament.
 • Jeśli kupujesz szczeniaka, poznaj jego rodziców – są ilustracją tego, jaka może być przyszła osobowość Twojego szczeniaka. Powinny być przyjazne i towarzyskie, a nie nerwowe lub nadmiernie nieśmiałe.

Historia

Czasami znany jako węgierski wyżeł, prawdopodobnie wywodzi się od psów myśliwskich używanych przez ludzi, którzy osiedlili się na Węgrzech ponad tysiąc lat temu. Psy były bez wątpienia używane przez szlachciców i watażków do polowania na ptactwo łowne i zające. W końcu psy zostały rozwinięte zarówno do wskazywania, gdzie ukrywa się zwierzyna, jak i aportowania.

Obrazy z przeszłości wyzła można znaleźć w sztuce starożytnej. Akwaforta z X wieku przedstawia psa o gładkiej sierści towarzyszącego węgierskiemu myśliwemu. Rozdział o sokolnictwie w XIV-wiecznym rękopisie przedstawia psa w kształcie tej rasy.

W XIX i na początku XX wieku wyżeł była odrębną rasą o doskonałych umiejetnościach węszenia, która ściśle współpracowała ze swoim opiekunem. Podczas I wojny światowej utalentowany pies myśliwski służył do przekazywania wiadomości.

Jednak następstwa I wojny światowej, a następnie spustoszenia II wojny światowej, prawie położyły kres tej rasie. Na szczęście wyżeł zdołał przetrwać, a pierwsi przedstawiciele rasy zostali sprowadzeni do Stanów Zjednoczonych na początku lat pięćdziesiątych.

W tamtych czasach rasa wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj: miały dłuższe pyski i kościstą czaszkę. Niektóre miały wygląd psa, z długimi uszami, a inne miały kolor od czekoladowo-brązowego do prawie wyblakłego.

Vizsla Club of America został utworzony w 1954 roku, a American Kennel Club uznał rasę w 1960 roku. Hodowcy pracowali nad standaryzacją charakterystycznego wyglądu Vizsla i arystokratycznego wyglądu, który widzisz dzisiaj.

Dziś wyżeł jest ukochanym towarzyszem, który wykonuje wiele prac. Niektóre nawet pracowały w Ground Zero po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Rasa jest umiarkowanie popularna, zajmując 43 miejsce wśród 155 ras i odmian uznanych przez American Kennel Club.

Rozmiar

Jest to pies o lekkiej budowie, średniej wielkości, samce mają od 22 do 24 cali w kłębie, samice od 21 do 23 cali. Zakres wagi dla rasy wynosi od 45 do 65 funtów, przy czym samice są mniejsze.

Osobowość

Wyżeł jest opisywany jako żywy, delikatny i czuły, z ponadprzeciętną zdolnością uczenia się i silnym pragnieniem przebywania z ludźmi. Jest znany z tego, że można go nakłonić do wykonywania poleceń, ale zawsze są wyjątki – niektóre mogą być uparte, pobudliwe lub nieśmiałe.

Energiczny i wysportowany wyżeł może się nudzić i niszczyć, jeśli pozostawi się go samemu sobie. Ale kiedy ma zapewniony trening, ćwiczenia i towarzystwo, których potrzebuje, trudno jest znaleźć coś lepszego od tego chętnego do zadowolenia psa.

Jak każdy pies, wyżeł potrzebuje wczesnej socjalizacji – kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, widokami, dźwiękami i doświadczeniami – kiedy jest młody. Socjalizacja pomaga zapewnić, że Twój szczeniak wyrośnie na psa o wszechstronnych talentach.

Zdrowie

Wyżły są ogólnie zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie zachorują na którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Jeśli kupujesz szczeniaka, znajdź dobrego hodowcę, który pokaże Ci świadectwa zdrowia obojga rodziców Twojego szczeniaka. Świadectwa zdrowotne dowodzą, że pies został przetestowany i jest wolny od określonej choroby.

U wyżłow należy spodziewać się zaświadczeń zdrowotnych od Orthopaedic Foundation for Animals jeśli chodzi o dysplazję stawu biodrowego i prace tarczycy oraz od Canine Eye Registry Foundation (CERF) potwierdzających, że ma dobry wzrok.

Ponieważ niektóre problemy zdrowotne nie pojawiają się, dopóki pies nie osiągnie pełnej dojrzałości, certyfikaty zdrowotne nie są wydawane psom w wieku poniżej 2 lat. Poszukaj hodowcy, który nie rozmnaża swoich psów, dopóki nie osiągną wieku dwóch lub trzech lat.

Następujące warunki mogą mieć wpływ na wyżły:

Padaczka to zaburzenie, które powoduje drgawki. Padaczkę można leczyć lekami, ale nie można jej wyleczyć. Pies może żyć pełnią życia i zdrowo przy odpowiednim postępowaniu z tym zaburzeniem.

Dysplazja stawu biodrowego psów jest schorzeniem dziedzicznym, w którym kość udowa nie przylega ściśle do stawu biodrowego. Niektóre psy wykazują ból i kulawiznę na jednej lub obu tylnych nogach, ale możesz nie zauważyć żadnych oznak dyskomfortu u psa z dysplazją stawu biodrowego. Wraz z wiekiem psa może rozwinąć się zapalenie stawów. Badanie rentgenowskie w kierunku dysplazji stawu biodrowego jest wykonywane przez Orthopaedic Foundation for Animals lub University of Pennsylvania Hip Improvement Program (PennHIP). Psy z dysplazją stawów biodrowych nie powinny być rozmnażane. Jeśli kupujesz szczeniaka, poproś hodowcę o dowód, że rodzice zostali przebadani w kierunku dysplazji stawów biodrowych i są wolni od problemów. Dysplazja stawu biodrowego jest dziedziczna, ale mogą ją pogorszyć czynniki środowiskowe, takie jak szybki wzrost z diety wysokokalorycznej lub urazy spowodowane podskokami lub upadkiem na śliskie podłogi.

Niedoczynność tarczycy to nieprawidłowo niski poziom hormonu wytwarzanego przez tarczycę. Łagodnym objawem choroby może być niepłodność. Bardziej oczywiste objawy to otyłość, otępienie psychiczne, opadające powieki, niski poziom energii i nieregularne cykle cieplne. Sierść psa staje się szorstka i łamliwa i zaczyna wypadać, podczas gdy skóra staje się twarda i ciemna. Niedoczynność tarczycy można leczyć codziennymi lekami, które muszą być stosowane przez całe życie psa. Pies otrzymujący codzienne leczenie tarczycy może wieść pełne i szczęśliwe życie.

Mięsak limfatyczny jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u psów i można go znaleźć w różnych częściach ciała, takich jak śledziona, przewód pokarmowy, węzły chłonne, wątroba i szpik kostny. Rak jest leczony chemioterapią i około 80 procent leczonych psów przejdzie remisję.

Postępujący zanik siatkówki (PRA) jest chorobą zwyrodnieniową oka, która ostatecznie powoduje ślepotę z powodu utraty fotoreceptorów w tylnej części oka. PRA jest wykrywalne na wiele lat zanim pies wykaże jakiekolwiek oznaki ślepoty. Na szczęście psy mogą używać innych zmysłów, aby zrekompensować ślepotę, a niewidomy pies może żyć pełnią i szczęśliwie. Tylko nie wyrabiaj w sobie nawyku przesuwania mebli. Renomowani hodowcy posiadają każdego roku sprawdzają oczy psów u lekarza weterynarii okulisty i nie rozmnażają psów z tą chorobą.

Opieka

Ćwiczenia, ćwiczenia i ćwiczenia, a także praca w formie psich sportów lub pracy terapeutycznej są kluczem do szczęśliwego i zdrowego związku z wyżłem. Daj mu co najmniej dwa półgodzinne treningi dziennie w formie spacerów, biegania lub zabaw w aportowanie, albo stanie się destrukcyjny i trudny do zniesienia.

Podczas treningu wyżła bądź konsekwentny i uprzejmy, nigdy surowy. Najlepiej reaguje na pozytywne techniki wzmacniające, takie jak pochwały, zabawa i nagrody żywnościowe. Aby uzyskać najlepsze wyniki, rozpocznij trening zaraz po przywiezieniu szczeniaka do domu. Kilka minut ćwiczeń kilka razy dziennie przyniesie sukces, zanim się zorientujesz.

Zorientowany na ludzi wyżeł powinien mieszkać z Tobą w domu, a nie na podwórku. Potrzebuje ogrodzonego podwórka, na którym może bezpiecznie się bawić. Pamiętaj, że podziemne elektroniczne ogrodzenie nie ochroni go przed innymi psami, które wejdą na podwórko.

Będąc aportującym psem, wyżeł jest pyskaty i lubi gryźć. Daj mu różne zabawki do żucia i regularnie je wymieniaj, aby się nie nudził i nie zdecydował się obgryzać mebli, butów lub innych drogich przedmiotów.

Karmienie

Zalecana dzienna porcja: 3 do 4 filiżanek wysokiej jakości karmy dla psów dziennie, podzielonej na dwa posiłki.

UWAGA: Ile zjada Twój dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy to oddzielne jednostki, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował czegoś więcej niż pies kanapowy. Jakość kupowanej karmy dla psów również ma znaczenie — im lepsza karma dla psów, tym lepiej będzie odżywiać Twojego psa i tym mniej będziesz musiał wrzucić do jego miski.

Utrzymuj swojego wyżła w dobrej formie, odmierzając jego jedzenie i karmiąc go dwa razy dziennie, zamiast zostawiać jedzenie przez cały czas. Jeśli nie masz pewności, czy ma nadwagę, zrób mu badanie wzroku i test praktyczny. Najpierw spójrz na niego. Powinieneś być w stanie zobaczyć talię. Następnie połóż dłonie na jego plecach, kciuki wzdłuż kręgosłupa, palce rozłożone w dół. Powinieneś czuć, ale nie widzieć jego żeber, bez konieczności mocnego naciskania. Jeśli nie możesz, potrzebuje mniej jedzenia i więcej ćwiczeń.

Aby uzyskać więcej informacji na temat karmienia wyżła, zapoznaj się z naszymi wytycznymi dotyczącymi kupowania odpowiedniego jedzenia, karmienia szczeniaka i dorosłego psa.

Kolor futra i pielęgnacja

Posiadający różne odcienie solidnej złotej rdzy, wyżeł ma krótką, gładką sierść przylegającą do ciała. Oczy i nos występują w różnych odcieniach brązu.

Niektórzy hodowcy sprzedają wyżły z wełnistym podszerstkiem, futrem dłuższym niż normalnie lub w innym kolorze (ciemno-mahoniowy lub jasnożółty lub futro z więcej niż małą plamką bieli na przedpiersiu lub palcach) lub czarnym nosie . Te cechy nie są dozwolone w standardzie rasy.

Wyżeł jest łatwy do wyszczotkowania gumową szczotką i wytarcia wilgotną ściereczką.

Przycinaj pazury raz lub dwa razy w miesiącu. Jeśli słyszysz, jak klikają na podłodze, są za długie. Przycięte pazurki utrzymują łąpy w dobrym stanie i chronią Twoje nogi przed podrapaniem, gdy pupil entuzjastycznie podskakuje, by Cię powitać.

Zacznij przyzwyczajać swojego husky do szczotkowania i badania, gdy jest szczeniakiem. Często dotykaj jego łap – psy są drażliwe na ich punkcie – i zaglądaj do jego pyska. Spraw, aby pielęgnacja ciała była pozytywnym doświadczeniem wypełnionym pochwałami i nagrodami, a położysz podwaliny pod łatwe badania weterynaryjne i inne czynności, gdy będzie dorosły.

Dzieci i inne zwierzęta

Wyżeł to kochający pies, który jest przyjazny i tolerancyjny w stosunku do dzieci, ale jego entuzjazm może być przytłaczający dla dzieci poniżej sześciu lat.

Podobnie jak w przypadku każdego psa, naucz dzieci podchodzenia do psów i dotykania ich oraz nadzoruj wszelkie interakcje między psami a dziećmi, aby zapobiec gryzieniu lub pociąganiu za ucho lub ogon u którejkolwiek ze stron. Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie zbliżało się do psa podczas snu lub jedzenia, ani nie próbowało zabrać mu jedzenia. Żaden pies nie powinien być pozostawiony sam na sam z dzieckiem.

Wyżeł dogaduje się z innymi psami i może przyjaźnić się z kotami, zwłaszcza jeśli są z nimi wychowywane. Mogą trochę za bardzo lubić domowe ptaki, jeśli wiesz, co mamy na myśli. Nie należy im też ufać w stosunku do małych zwierząt domowych, takich jak króliki, chomiki czy myszoskoczki.

Oceniono nas już ponad 500 razy

Tutaj możesz przeczytać 20 najnowszych recenzji wszystkich naszych produktów. Niestety załadowanie ich wszystkich zajęłoby zbyt dużo czasu, dlatego określiliśmy taki limit. Jak tylko pojawi się nowa recenzja, lista zostanie natychmiast zaktualizowana!

ELŻBIETA PANEKpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Komentarz
Dopiero wprowadziłam na razie smakuje

4 tygodnie temu
Ewapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
3/5

Jescze nie otworzyłam tej paczki😜

2 miesiące temu
Kasia Kościołekpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie je, co przy poprzedniej karmie się nie zdarzało.

2 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

2 miesiące temu
Elżbieta S.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Bardzo dobry skład

2 miesiące temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Katarzynapl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Psiaki się zajadają, i mniej się drapią

2 miesiące temu
Lucyna B.pl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5
2 miesiące temu
Ewa Rachwałpl
autentyczne opinie klientówautentyczne opinie klientów
5/5

Pies chętnie ją zjada. Chrupki w odpowiedniej wielkości. Brak sensacji żołądkowych. Słowem szczęśliwy pies.

2 miesiące temu

Czy jesteś ciekaw innych ras psów?

Zebraliśmy dla Ciebie najpopularniejsze rasy psów i scharakteryzowaliśmy je tak, jak pokazano powyżej. Labrador, husky syberyjski, owczarek niemiecki, beagle, yorkie czy chihuahua… staraliśmy się napisać o tym wszystkim coś wyjątkowego.

border collie

Border Collie

opis rasy psa

Buldog

opis rasy psa

Buldog Francuski

opis rasy psa

Cane Corso

opis rasy psa

golden retriever

Golden Retriever

opis rasy psa

Hawańczyk

opis rasy psa

Jamnik

opis rasy psa

barna labrador ül

Labrador Retriever

opis rasy psa

Owczarek niemiecki

opis rasy psa

Puli

opis rasy psa

Rottweiler

opis rasy psa

Staffordshire Terrier

opis rasy psa

Syberyjski Husky

opis rasy psa

Wyżeł Węgierski

opis rasy psa

Dostawa na następny dzień

Jeżeli zamówienie złożysz do południa, zawartość Twojej paczki może wylądować w misce Twojego psa już następnego dnia. Pamiętaj, że dostarczamy do wszystkich miejscowości w Polsce!

Składniki premium

Składniki wszystkich naszych karm pochodzą od sprawdzonych dostawców. Dla nas bezpieczeństwo Twojego psa jest najważniejsze! Możesz nam zaufać.

Masz pytanie lub utknąłeś?

Napisz do nas na Facebooku lub zadzwoń.

Niezależnie zweryfikowany
1065 opinii